Кабинетът прие водата в айрана да не е повече от 50%

09 май 2012, 13:59 часа • 4540 | прочитания

Водата в айрана не трябва да е повече от 50%, а солта не повече от 0,8%. Това е записано в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, която кабинетът прие днес на вносител, предаде БГНЕС.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Продуктите, които носят наименованието "прясно мляко", трябва да са получени от сурово мляко, претърпял процес на пастьоризация или стерилизация, в който се допуска изменение на естествената масленост на млякото чрез отнемане или добавка на сметана, получена от сурово мляко или термично обработено сурово мляко и обогатяване на млякото с минерални соли и/или витамини.

Минималното съдържание на мазнини в маслото трябва да е 80%, но може да има и масло с намалено количества мазнини, но с друго наименование. 3/4 масло е продукт със съдържание на млечна мазнина не по-малко от 60%, 1/2 масло е продукт със съдържание на млечна мазнина не по-малко от 39%.

"Наименованието "сирене" се използва за млечен продукт, претърпял или не процес на ферментация, преминал или не процес на зреене, получен чрез коагулация на млякото под действието на сирищен ензим или подходящи коагулиращи агенти и чрез частично отцеждане на суроватката. Съотношението между суроватъчни протеини и казеин не превишава това съотношение в млякото", пише още в наредбата.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Вероятно в първоначално предложения от Министерството на земеделието и храните текст ще има промени, свързани с това дали в едно и също предприятие ще могат да се произвеждат едновременно продукти от мляко и такива, в които са добавени растителни мазнини. Именно този текст предизвика бурни реакции сред млекопреработвателите, които дори се заканиха да излязат на протест, ако министерството не се откаже от тази крайна своя идея. Обмисля се това все пак да е възможно, но под контрола на Българската агенция за безопасност на храните. Какво точно ще бъде записано в този член от наредбата, обаче, ще стане ясно, едва когато тя бъде обнародвана в Държавен вестник.

Редактор: Сияна Любомирова

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес