"Не си спомням някоя държава сама да се е отказала от еврозоната, защото процесът е необратим. Няма как да стане обратен процес и да се откажем от еврозоната и от еврото. Всичко вече е решено и едни нови предсрочни парламентарни избори не могат да променят решението на Европейския парламент и на европейските институции". Това мнение изрази пред БНТ председателят на Управителният съвет на БНБ Любомир Каримански.
Още: Въвеждането на еврото може да намали влиянието на некоректните търговци
За какво да внимаваме?
Според него инфлацията в България има влияние както от притесненията, свързани с въвеждането на еврото като валута, така и заради търговците. Ако няма достатъчно търсене за определена цена и ако българският потребител и гражданин реши, че една стока е прекалено скъпа, то тогава спокойно може да не купува тази стока и да отиде на място, където е по-евтина, призова Каримански.
Още: Над 1 млрд. лева са постъпили в банковата ни система след влизането в еврозоната
По думите му няма как да няма влияние моментът за публичното говорене за по-високи цени и съответно търговците "опипват почвата и пробват". До 1 януари има и доста работа, която БНБ трябва да свърши - обмяната на парите от лева в евро, както и пренастройването на системата.
Любомир Кариманси заяви още, че няма как да каже в телевизионно интервю откъде ще дойдат евробанкнотите у нас, но призова гражданите да не се притесняват - ще има достатъчо евро за всички. "Ще има достатъчно количество евро", увери още веднъж Любомир Каримански. Той обърна внимание обаче, че трябва да се работи върху бюджета на страната, който ще бъде в евро.
Още: Въпреки ускорението на инфлацията: България изпълнява критерия за ценовата стабилност и през юни