Гана, която е на второ място в света по производство на какао, ще увеличи с почти 45% цената, гарантирана от държавата, и изплащана на фермерите на какао за следващия земеделски сезон. Това са заявили два неназовани осведомени източника, цитирани от Ройтерс, тъй като решението все още не е обявено официално. Решението ще бъде изпратено на властите за одобрение.
Още: Томислав Дончев: Около 200 млн. лева по ПВУ зависят от реформата за Антикорупционната комисия
Още: Ще поскъпне ли олиото: Институциите на спешна среща
Поредно увеличение
С това се цели увеличаване на приходите и възпиране на контрабандата на какао. Гана вече увеличи цената на какаото с над 58% през април за настоящия земеделски сезон.
Още: Черни дни за шоколада: Ключова съставка в него с историческо поскъпване
Съседната Кот д’Ивоар, водещият производител в света, също увеличи цената миналия сезон. Двете страни създадоха инициатива, с която да координират цените, за да гарантират устойчивостта на сектора и да увеличат приходите на фермерите.
Още: Италия ще преразгледа Плана си за възстановяване и устойчивост
Още: Инфлацията в САЩ е на най-високо ниво от шест месеца
Цените на какаото са високи тази година заради болести по растенията и неблагоприятни климатични условия в двете африкански държави, които осигуряват над 60 процента от какаото в света.
Цените на какаото и кафето достигнаха рекордни стойности... и това не е краят
Още: Инфлационните очаквания във Великобритания се повишават
Още: "Росатом" ще строи два ядрени реактора в Африка