С националното външно оценяване (НВО) по български език и литература на 10 май започва поредицата от изпити, които ежегодно се провеждат за всички ученици от четвърти клас през този месец. Тази година четвъртокласниците са 63 883.
Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено
Още: Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети
В първия ден учениците ще бъдат оценявани върху диктовка и текст за четене с разбиране, към който има 11 задачи.
На 14 май ще се състои изпитът по математика, на 16 май е изпитът по „Човекът и обществото”, а на 17 май – по „Човекът и природата“. И по трите предмета тестът включва 16 задачи от затворен тип с три възможни отговора, от които само един е верен, и още 3 задачи от отворен тип, на които учениците трябва да отговорят сами.
На всеки от изпитите четвъртокласниците ще имат на разположение един учебен час за работа върху задачите. Продължителността на всеки изпит за децата със специални образователни потребности е два учебни часа.
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Целта на националните външни оценявания е да измерят индивидуалните постижения на учениците по различните предмети, да се определи необходимостта от подкрепа, където е необходима, както и да се осъществи мониторинг на образователния процес на различни нива – на училищно, на регионално и на национално.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
С резултатите от националното външно оценяване по математика може да се кандидатства за обучение в прогимназиален етап в профилираните гимназии с профил “Математически” и “Природни науки”, като тежестта им при балообразуването се определя от конкретното училище.