Несправедливостта спрямо журналисти струва скъпо на всички общества. Деветдесет процента от случаите на убийства на журналисти остават все още ненаказани според информация, предоставена от държавите членки на организацията през 2017 г. Това заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова във връзка с наближаването на Международния ден за прекратяване безнаказаността на престъпленията срещу журналисти - 2 ноември.
Още: 10 години затвор за лекар, изнасилвал пациентите си
Още: Недалеч от България: Гърция ще строи голяма магистрала (ВИДЕО)
Между 2006 г. и 2016 г. ЮНЕСКО e осъдила убийствата на 930 журналисти, от които само през 2016 г. са 102-ма, съгласно последните данни на ЮНЕСКО от Доклад 2017/2018 за световните тенденции в областта на свободата на изразяване и развитието на медиите, който предстои да бъде публикуван.
По случай 2 ноември ЮНЕСКО заедно със своите партньори стартира глобална кампания съвместно с медии от цял свят, както и кампания в социалните мрежи #MyFightAgainstImpunity.
През 2013 г. Общото събрание на ООН с резолюция определи 2 ноември за Международен ден за прекратяване безнаказаността на престъпленията срещу журналисти. Резолюция призовава държавите членки да вземат решителни мерки за борба с безнаказаността на този вид престъпления.
Още: НАТО тества готовността на българската армия
Още: Папа Лъв XIV гледал филма "Конклав" и играл игри преди избора на кардиналите