Германия отново е с най-голям излишък, планира да харчи повече

19 февруари 2019, 10:30 часа • 1971 | прочитания

Излишъкът по текущата сметка на Германия се свива през 2018 г., но остава най-големият в света, благодарение на силния износ.

Още: 921 евро на месец в Германия: Всеки шести е беден, как се справя икономиката?

Още: Кола се вряза в група хора в Германия, има пострадали (ВИДЕО)

Германският излишък, който измерва потока от стоки, услуги и инвестиции, е най-големият в света за трета поредна година и е в размер 294 млрд. долара. Втора по излишък е Япония със 173 млрд. долара, а трета - Русия със 116 млрд. долара, според данните на икономическия институт Ifo, цитирани от Reuters.

Измерен спрямо икономическата продукция, излишъкът по текущата сметка на Германия се свива за трета поредна година, като се понижава до 7.4% през 2018 г. от 7.9% през предходната година, според изчисленията на института.

От 2011 г. насам салдото по текущата сметка на Германия непрекъснато надвишава максималния праг на Европейската комисия от 6% от брутния вътрешен продукт, а излишъкът достигна рекордно ниво от 8.9% през 2015 г.

Още: Рюте предлага огромно увеличение на разходите за отбрана на страните в НАТО

Още: Нови екстремисти, стари проблеми, фасадна демокрация: Румъния отива на ключови избори

Международният валутен фонд и Европейската комисия от години призовават властите в Берлин да направят повече, за да повишат вътрешното търсене като начин за увеличаване на вноса, така че да се стимулира растежа на други места и да се намалят световните икономически дисбаланси. След като дойде на власт, президентът на САЩ Доналд Тръмп също критикува силата на германския износ.

Брюксел официално определи макроикономически дисбаланс в Германия за първи път през 2014 г. и оттогава потвърждава тази критика.

В препоръките си Комисията казва, че Германия трябва да използва своя бюджетен излишък, за да стимулира публичните инвестиции и да създаде благоприятни условия за по-силен растеж на реалните заплати. МВФ също препоръча подобни мерки.

Германски министри многократно са повтаряли, че фискалната и икономическата политика на Берлин не са създадени с основната идея да влияят върху салдото по текущата сметка. 

Още: От люлката на фронта: Детски градини в Русия проведоха Парад на победата (ВИДЕА)

Още: Мелони: Много пъти съм била обект на срамни сексистки нападки

Според тях търговският излишък е резултат от пазарните решения на търсенето и предлагането от страна на компаниите и потребителите по света и зависи от фактори като цените на петрола и валутните курсове, на които е трудно да се влияе.

Въпреки това германските власти решиха да похарчат голяма част от бюджетния излишък през следващите 3 години за увеличаване на обезщетенията за отглеждане на деца, по-ниски данъци и намаляване на вноските в системата на общественото здравеопазване, мерки, които се очаква да подкрепят разходите на домакинствата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес