Избори в Русия и окупираните територии. Легитимни ли са и какво представлява "специалната изборна операция"

1260
Избори в Русия и окупираните територии. Легитимни ли са и какво представлява "специалната изборна операция"
Снимка: iStock

В условията на война, която се води срещу съседна държава, руските власти организират регионални и общински избори тази неделя. Защо Кремъл се нуждае от тази "специална изборна операция" и трябва ли опозиционно настроените граждани да участват в нея?

За изборите в авторитарни държави

Както отбелязва политологът Кирил Рогов, "смисълът на изборите в авторитарните страни е да се демонстрира степента на контрол на режима върху политическата система и елитите". Местните избори в Русия са във фокуса на експертите от 2018 г. насам, "след кримския синдром", когато започнаха да се разрастват протестните движения, появи се нова опозиция, в която важна фигура стана Алексей Навални.

Още: Уникална спецоперация: Киев си върна газовите платформи в Черно море, окупирани от Русия още през 2015 г. (ВИДЕО)

Тогава се оказа, че някъде в страната "контролът на властите е отслабен" - имаше протестно гласуване и беше избран "някой грешен". Тази частична загуба на контрол е била голямо предизвикателство за режима, казва Рогов.

Според представител на местната власт в Русия, пожелал анонимност, ерозията на подкрепата за Кремъл в този период не се дължи само на икономическото недоволство, но и на промяната на ценностите у мнозина. "Опозицията и хората, които се смятат за несъгласни с режима, трябва да инвестират в това", смята политикът. "В този смисъл местните избори не са панацея, но те са ключът към демократизацията на Русия."

От своя страна политологът Александър Кинев подчертава, че е категорично против изборите в Русия да се смятат за профанизиране: "Да, има ограничена конкуренция, контролирана партийна система и много ограничения и забрани за опозицията, но все пак са избори.”

Темата за войната в руските избори

Темата за войната в Русия "изобщо не съществува от гледна точка на обществения дискурс", заявява Кинев: нито пресата, нито обикновените хора я обсъждат поради забрани.

Още: Запорожка област е загубила 10% от населението си за една година

Това се потвърждава и от Станислав Андрейчук от движението "Голос”. "И кандидатите, и служителите в щабовете казват, че не повдигат тази тема. Първо, те не знаят каква реакция да очакват. Освен това, както ни каза един от наблюдателите в щаба на "Единна Русия" в един от регионите, те просто са забранили да се засяга темата за военните действия, защото това води до загуба на интерес", казва той.

"Все по-малко хора в Русия подкрепят войната", споделя опита си от общуването с избирателите си друг местен политик. Той казва, че причината за тази война е авторитарният режим, а причината за авторитарния режим е неучастието на хората в политиката.

На въпрос защо Навални и някои други опозиционни лидери призовават поддръжниците си да участват в изборите дори при толкова висок риск от изборни манипулации той отговаря по следния начин: "Всяко нещо, което засяга участието на хората в политиката, действа срещу авторитарния режим. Съответно всяко участие в изборите не е легитимация на режима, а борба и съпротива".

Още: Украинските войски бележат напредък при Работино и близо до Бахмут

Според Кирил Рогов задачата на Кремъл на регионалните избори през септември, както и на президентските избори, е да демонстрира, че режимът има пълен контрол върху избирателната система, върху способността на населението да изразява гражданско недоволство и върху местните елити, на които няма да бъде позволено да играят собствена игра.

Изборите в окупираните територии на Украйна трябва да покажат, че и те са навлезли в руското политическо пространство и "там е започнал нормален авторитарен живот", смята Рогов.

Трябва ли ЕС да признае резултатите от гласуването?

Остава въпросът дали ЕС трябва да признае резултатите от изборите в Русия. "За ЕС е важно постоянно да подчертава, че отхвърля окупацията, а настоящите избори са добър повод за това. Подобни изявления са безполезни в момента, но те създават традиция, политическа история, която може да бъде важна в бъдеще", казва Кирил Рогов. Той дава пример с балтийските държави, които са били под съветска окупация в продължение на повече от 40 години. Фактът, че тази окупация не е била призната от много страни в света, е изиграл важна роля за самосъзнанието на хората в тези републики, смята експертът.

Още: Аналена Бербок пристигна в Киев за четвърти път от началото на войната (СНИМКИ)

"Смятам, че от страна на ЕС има недостатъчно осъждане и по отношение на репресиите и авторитарните методи на управление, на диктатурата в Русия", добавя Рогов. Схващането, че "има една Украйна, която стои на страната на справедливостта, и една Русия, която стои на страната на злото", той смята за неточно: "В Русия има много хора, които стоят на страната на справедливостта и демокрацията, но се чувстват безпомощни. Подкрепата за тях от официални представители също е много важна", допълва той.

 

Източник: Дойче веле

Защо в Германия идват толкова много украинци? Ето каква е месечната помощ за бежанци там

Путин иска повече земя. ЕС се надпреварва да е пръв

Руска ракета уби двама чуждестранни доброволци в Източна Украйна

Танк "Леопард" принуди два руски танка да отстъпят (ВИДЕО)

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Българка в Словакия: Направиха Фицо мъченик и герой, а партията му - борец за свобода

За Русия е все по-трудно в Харков, руски източник опроверга уж руски военен успех (ВИДЕО)

Кой и защо простреля Роберт Фицо?: Говори журналист от Словакия

Словашки журналист: Фицо не е бил добре охраняван по време на атентата

Керемедчиев: Атентатът срещу Фицо е общоевропейски симптом

Русия ли стои зад опита за атентат срещу премиера на Словакия?

НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.05 - Гняв заради укрепленията в Харков

Втора нощ: Дъжд от ракети ATACMS по летище "Белбек" в Крим (ВИДЕО)

Полицията разпитва съпругата на атентатора срещу Фицо

Фицо е в съзнанение след опита за атентат

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com