Обединение на Кипър не се задава

36232
Обединение на Кипър не се задава
Снимка: Thinkstock/ Guliver

Преди 10 години референдумът за обединението на Кипър пропадна. След което кипърските гърци влязоха в ЕС, а кипърските турци - не. Те и до днес се чувстват онеправдани, а това не е добра предпоставка за нови преговори.

От няколко месеца насам двете страни в конфликта отново водят преговори за обединението на острова. Андреас Мавроянис, който представлява кипърските гърци, подчертава, че турците не би трябвало да се чувстват засегнати. "Проблемът е в това, че в окупираната част на острова има нелегално правителство. То беше осъдено и от Съвета за сигурност на ООН. А иначе кипърските турци са пълноправни граждани на нашата страна", казва той.

Важността на Донбас

От някогашен център на индустрията до огнище на напрежение днес - въгледобивният регион Донбас в Източна Украйна отново привлича вним...

И действително - кипърските турци могат спокойно да минат в южната гръцка част и да получат паспорт на република Кипър, т.е. европейски паспорт. Хасан Хастюрер, който живее в турската част на разделената столица Никозия, разказва: "Аз имам три паспорта. Използвам турския, когато пътувам до Турция, но не го усещам като свой. Освен това имам паспорт на ЕС, който гръцкият чиновник ми издаде така, сякаш нямам право на него - и този паспорт ми е чужд. Имам и паспорт на турската република Северен Кипър, който не се признава по света, но ми е най-присърце. С него се идентифицирам най-добре".

Европейци, но не съвсем

С европейския си паспорт Хасан Хастюрер би могъл да гласува на изборите за Европейски парламент - за кипърските турци дори са предвидени две места в парламента. Тези места обаче ще бъдат заети от политици от гръцката част на острова, защото единствено правителството в гръцката част на Никозия минава за легитимно представителство на целия остров в международноправно отношение. Самият Хасан Хастюрер определено не смята да минава границата, за да избира гръцки политици за евродепутати - изобщо няма да гласува.

Подновените преговори за обединението на Кипър са доста сложни. След кипърската война от 1974 година, Турция засели в северната част десетки хиляди турци, за да увеличи турската част от населението на острова. Гръцкият преговарящ Андреас Мавроянис смята, че тези заселници трябва да бъдат върнати обратно. "Това, че те сега живеят тук, се дължи на престъпни действия от миналото. Ние не одобряваме този акт", подчертава той. Правителството в северната турска част на Кипър приема преселниците и техните потомци като пълноправни граждани и в никакъв случай не желае да ги гони от острова, респективно - далеч не е ясно дали ще бъде намерен компромис по този въпрос.

Още повече пари за оръжие

Докато Западът пести, другите държави увеличават военните си разходи - този е основният извод в годишния доклад на Стокхолмския инстит...

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа