Петролният гигант Royal Dutch Shell ще продължи да купува руски нефт, но ще дарява печалбите за хуманитарна помощ за Украйна. Компанията купи в петък известно количество руски суров петрол с рекордно голяма отстъпка в първата подобна сделка, откакто Русия нахлу в Украйна миналата седмица.
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)
Покупката, която не нарушава западните санкции срещу Москва, беше остро критикувана от украинския външен министър Дмитро Кулеба. "Казаха ми, че Shell дискретно е купила малко руски петрол вчера. Един въпрос към Shell: руският петрол не мирише ли (на) украинска кръв за вас?", написа Кулеба в Twitter.
Shell се оправда, че е принудена да купува петрол от Русия, за да поддържа навременни доставки на гориво за Европа. Компанията твърди, че остава "ужасена от войната в Украйна" и е спряла повечето дейности, свързани с руски петрол, но добави, че ситуацията с доставките е "много сложна".
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
В момента руският петрол съставлява около 8% от работните доставки на Shell. Една от рафинериите на компанията, която произвежда дизелово гориво и бензин и други продукти, също е сред най-големите в Европа.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
"Без непрекъснато снабдяване със суров петрол на рафинериите, енергийната индустрия не може да осигури непрекъснато доставяне на основни продукти за хората в цяла Европа през следващите седмици. Товарите от алтернативни източници не биха пристигнали навреме, за да се избегнат смущения в предлагането на пазара.", обясняват от Shell.
"Не приехме това решение с лека ръка и разбираме силата на усещането около него", посочват от петролната компания.
Shell обеща да избере алтернативи на руския петрол, където е възможно, но това не може да се случи изведнъж поради голямото значение на Русия за глобалните доставки. Руската федерация е вторият най-голям производител на суров петрол в света след Саудитска Арабия и осигурява около 1/3 от доставките за Европа. Продължението на темата четете в Expert.bg!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия