На срещата на върха на министрите на отбраната в Брюксел днес НАТО представя на ЕС актуална информация за защитата на критичната инфраструктура, включително подводните интернет кабели и газопроводите в Балтийско море и в съседство с Украйна, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Още: Чехия засилва защитата на Полша
Още: Напрежение между Израел и Испания: Мадрид иска изключването на израелски спортисти от състезания
Той добави, че неотдавнашните повреди на тръбопроводите и кабелите за интернет в Балтийския коридор между Естония и Финландия вече са довели до засилено присъствие в района, където патрулират кораби, самолети и дронове на НАТО.
Първоначално Естония заяви, че смята, че китайски кораб е причинил повредата случайно с котвата си, но впоследствие обяви, че не изключва възможността за повреда поради умишлени действия на чужда държава.
Още: Столтенберг: НАТО засилва патрулите в Балтийско море след саботажа на Северен поток
Още: Зеленски: Тръмп идва в Европа, трябват ни ПВО системи преди зимата (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.09.25 - Франция изпраща в Полша самолети с ядрено оръжие
Нов център към Морското командване
"В момента сме в процес на създаване на нов център към Морското ни командване в Обединеното кралство, за да координираме по-добре усилията на съюзниците за работа с партньорите, за работа с Европейския съюз, но също така и за работа с частния сектор", коментира Столтенберг. "Необхдим е по-добър обмен на информация и за увеличаване на усилията за защита на критичната подводна инфраструктура", уточни той.
Йенс Столтенберг и министрите ще обсъдят и "трудната" ситуация на бойното поле в Украйна.
Още: Главнокомандващият въоръжените сили на Украйна уволни двама висши офицери
Още: Полша свали дрон и арестува двама от Беларус, Франция изпраща на помощ самолети с ядрено оръжие
Още: Киев отхвърли идеята за присъединяване към НАТО само на част от Украйна
"Интензивните боеве продължават и сутиацията е трудна. Това само прави още по-важно да поддържаме и засилваме подкрепата си за Украйна, защото не можем да позволим на президента Путин да победи. Украйна трябва да победи като суверенна независима държава в Европа и в наш интерес е да я подкрепим", подчерта генералният секретар.
Още: Естония затваря въздушното си пространство близо до руската граница
Още: Кога ще са предсрочните избори в Сърбия? Вучич предложи няколко варианта
Още: Германия планира по-строги правила за защита на критичната инфраструктура