Руски медии изразиха изненада от решението на Сърбия да закупи китайската ракетна система за противовъздушна отбрана ФК-3. В придружаващите коментари личи разочарование, че не са поръчани руски комплекси С-300, пише БГНЕС.
Още: Огромни експлозии и пламъци: Украйна атакува склад за боеприпаси в Донецка област (ВИДЕО)
Още: Расте броят на пострадалите при взрива на бензиностанция в Украйна (ВИДЕО)
Руските автори информират читателите, че Сърбия е избрала ФК-3 "вместо руските С-300", като определят, че едва ли не сделката вече е сключена, а не като следствие от интензивното писане на някои сръбски медии, анализира портала Balkan Security Network.
„На няколко места има отношение за предадени очаквания и оценки, че Сърбия се е поставила като разделен човек, защото докато култивира приятелство с Русия, се стреми да се присъедини към Запада и купува оръжие от Китай“.
Сайтове като „Лента.ру“ и „AEKС.ру“ посочват, че Сърбия „въпреки желанията на мнозинството от населението“ е закупила китайската ракетна система вместо С-300, въпреки че според неназовани и неофициални военно-дипломатически източници в Москва е имало преговори за закупуване на системата С-300 ПМУ-2 догодина.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.07.25 - Ким Чен Ун праща огромен брой войници на Путин
Още: Австрийските служби за сигурност ще следят за опасни публикации в социалните мрежи
„Газета.ру“ напомня, че след закупуването на артилерийската ракетна система "Панцир С-1E" Сърбия изрази интерес в медиите за закупуването на С-400, а порталът съобщава подробности, в които сръбският президент Александър Вучич, когато го попитали дали няма да има поръчки, казал, че "няма пари за такова нещо" и че Сърбия ще "пести".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Експлозия в центъра на Москва: Твърдение, че генерал от ФСБ е бил взривен (ВИДЕО)
Още: Бензиностанция в Украйна се взриви: Има данни за огромна трагедия (ВИДЕО)
Вестникът цитира Руслан Пухов, директор на Центъра за стратегически анализи, който казва, че Сърбия е получила много благоприятни финансови условия от Китай за закупуването на ФК-3, вероятно под формата на безлихвен заем, тъй като за Китай е важно да предостави военно оборудване. пуснати на пазара на "реномирани страни" от европейския континент.
Руската емисия на „Гласът на Америка“ с неутрален тон информира за придобиването, припомняйки, че това е продължение на военното сътрудничество с Китай, започнало със закупуването на дронове СН-92, въпреки че Сърбия традиционно разчита на Русия за самолети, танкове и бронетранспортьори. Руската информационна агенция "Спутник" в текст на сръбски език настоява, че китайската ФК-3 "произлиза" от руските С-300.