Ако дворът ви е осеян с неравности и хълмове, може би имате подземни съседи: Къртици! Тези малки бозайници прекарват по-голямата част от живота си под земята и рядко се виждат. Но уменията им да копаят оставят след себе си множество тунели, които издълбават тревата и затрудняват косенето. Как да се отървете от къртиците и какво точно представляват те?
Какво представляват къртиците?
Въпреки че къртиците може да изглеждат като гризачи, те всъщност са малки бозайници и са по-близки до прилепите, отколкото до гризачите. Защо правят такава бъркотия? Къртиците са насекомоядни, те прокарват тунели в търсене на храна, като избутват мръсотията от пътя си. Имат големи, подобни на гребла предни крака, които им помагат да се заравят, почти като че ли плуват в почвата.
Още: Топ 5 растения против къртици – гонят ги надалеч
Те постоянно търсят храна, защото цялото това прокопаване на тунели изисква много енергия. Къртиците се хранят денем и нощем, а копаенето е целогодишно. Не спят зимен сън. Консумират около 80 процента от теглото си дневно. Къртиците се хранят с насекоми, ларви на охлюви, паяци и дребни безгръбначни, но любимата им храна са дъждовните червеи и белите гъсеници.
Въпреки че къртиците не пренасят никакви известни болести и не представляват заплаха за хората или животните, те могат да създадат проблеми, ако обичате девствена морава. Тъй като те копаят под повърхността на почвата, корените на тревите могат да бъдат отделени от почвата. Понякога те могат да причинят изсъхване на тревните площи.
Как да разпознавате къртиците
Къртиците са малки, с черна или сива козина, безкосместа муцуна, къса опашка и предни лапи, които приличат на лопати.
Още: Напръскайте градината с това и ще забравите за къртиците
Понякога бъркат щетите от къртици с тези от полевки. Те са гризачи, които приличат на полски мишки с къси опашки. Копаят къси, плитки тунели и през зимата се заравят точно под повърхността на снега. Те също така са опортюнисти и използват установени тунели от къртици. Но за разлика от къртиците, полевките могат да бъдат силно разрушителни за градините, тъй като са тревопасни и се хранят с декоративни растения, зеленчуци, луковици, грудки, кора на дървета (особено на фиданки) и корени. Често именно полевките са виновни за това, че преди това здрави насаждения се преобръщат без видима причина или че дърво е опасано около основата си от гризане.
Как да се отървете от къртиците
За съжаление няма лесен и сигурен начин да се отървете от тях. В повечето случаи са просто досадни, но не и голям проблем. Въпреки това, ако сте уморени от тунелите и хълмовете, можете да опитате тези съвети, за да направите двора си по-малко привлекателен за тях:
Идентифицирайте виновника. Уверете се, че това е къртица, а не полевка, защото полевките изискват различни техники за управление. За полевките използвайте капан с примамка от фъстъчено масло и покрит със защитно покритие, например парче картон, защото те не обичат да се хранят на открито. Капакът също така предпазва птиците от случайно попадане в капана.
Ако е възможно, изключете къртиците от ключовите зони. Например, поставете парче плат в долната част на повдигнатите лехи, за да предотвратите прокарването на тунели.
Опитайте с репеленти. На пазара има много такива, но рициновото масло е един от тези, които са показали незначителна ефективност. Следвайте инструкциите на етикета и нанасяйте отново при необходимост.
Използвайте капан. Най-успешният метод за борба с къртиците е поставянето на капани. Съществуват три вида капани: ножичен, харпунен и с примка за удушаване. Всеки тип трябва да се постави над тунелите, където има данни за ежедневна активност на къртиците. Капаните могат да отнемат известно време за проби и грешки и може да са необходими няколко опита, защото къртицата може да промени навиците си.
Какво да НЕ правите
Забравете за звуковите устройства, тактиките за сплашване и устройствата с щифтови колела. Няма научни доказателства, които да доказват, че тези неща действат. Избягвайте също токсични примамки. Като цяло те не се препоръчват, защото всяко животно - включително котки и кучета - може да попадне в тях и да бъде негативно повлияно. Съществува и риск от вторична токсичност, ако къртица излезе на повърхността, умре и бъде изядена от граблива птица или друг хищник.