Ягодовите растения се мулчират веднъж или два пъти годишно по две много важни причини. В климат със студени зими, мулч се натрупва върху ягодовите растения в края на есента или началото на зимата, за да се предпазят корените и короната на растението от студа и екстремните температурни колебания. За мулчиране на ягодите обикновено се използва нарязана слама.
Още: Засадете тези цветя до ягодите, вредителите ще изчезнат завинаги от тях
Този мулч се отстранява в началото на пролетта. След като растенията се разлистят през пролетта, много фермери и градинари избират да добавят още един тънък слой пресен сламен мулч под и около растенията.
В средата на зимата, колебанията в температурите могат да доведат до замръзване, размразяване и след това повторно замръзване на почвата. Тези температурни промени могат да доведат до разширяване, свиване и разширяване на почвата отново и отново. Когато почвата се движи и измества по този начин от многократно замръзване и размразяване, ягодовите растения могат да бъдат извадени от почвата.
Още: Как маята помага за богата реколта от едри и сладки ягоди?
След това короните и корените им остават изложени на ниските зимни температури. Мулчирането на ягодовите растения с дебел слой слама може да предотврати това. Смята се, че ягодовите растения ще дадат по-висок добив в началото на лятото, ако им се позволи да преживеят първите силни слани от предходната есен. Поради тази причина много градинари отлагат мулчирането на ягоди до първата силна слана или когато температурата на почвата е постоянно около 4°C.
Най - често срещаните вредители по ягодите и как да ги предпазите
Тъй като първата силна слана и постоянно ниските температури на почвата се случват по различно време в различните климатични зони, често получаваме тези неясни отговори „когато листата се зачервят“ или „когато листата се сплескат“, ако попитаме за съвет кога да мулчираме ягодовите растения. Всъщност, вторият отговор, „когато листата се сплескат“, е може би най-доброто правило за това кога да мулчираме ягодите, тъй като това се случва само след като листата са изпитали температури под нулата и корените на растенията са спрели да полагат енергия към надземните части на растението.
Как да приготвим любимото тирамису с ягоди
Листата на ягодовите растения може да започне да се зачервява още в края на лятото в някои райони. Твърде ранното мулчиране на ягодовите растения може да доведе до гниене на корените и короната по време на влажни периоди в ранна есен.
Сложете това в дупката при засаждане на ягоди и ще берете реколтата в кофи
През пролетта е важно също да се премахне мулчът, преди пролетните дъждове да изложат растенията на гниене. През пролетта около ягодовите растения може да се нанесе и нов, тънък слой сламен мулч . Този мулч се разстила под листата на дълбочина само около 2,5 см. Целта на този мулч е да задържа почвената влага, да предотвратява разпространението на болести, пренасяни от почвата , и да предпазва плодовете от попадане директно върху гола почва.