Бактериалните петна по доматите са сериозно заболяване, причинено от грам-отрицателната пръчковидна бактерия Xanthomonas vesicatoria. Засяга главно доматите и сладките чушки. Първият признак за заболяването са ситните петънца по листата на растението в маслинено зелен цвят, които изглеждат като мазни и са с диаметър 1-2 мм.
Симптоми на бактериално черно петно
В началото по листата се появяват малки маслиненозелени петънца, както вече споменахме. Доста бързо те потъмняват и се разпространяват, обхващайки все по-големи части от листата и стъблата. Засегнати са всички надземни части на растението: листни дръжки, чашелистчета, плодни дръжки, домати и чушки. Петната не се сливат в големи и тъмни, както при късната мана, а по-скоро приличат на черен обрив.
Опитните градинари засаждат доматите така, за да умножат реколтата
Максималният размер на една лезия е 5-6 мм, без светъл бордюр. С нарастването на плодовете по тях се появяват и петна, броят им се увеличава, като по това време стъблата и листата сякаш са покрити с краста. Заради хранителни нарушения плодовете не узряват, а листата постепенно изсъхват и окапват. Загубите на реколтата могат да бъдат 90-100% - под петната плодната тъкан започва да гние. Загубите на листна маса са от 50 до 100%.
Как се случва инфекцията?
Патогенът на черните петна може да оцелее върху семената на домати и чушки, ако те не са дезинфекцирани. За да дезинфекцирате семената е достатъчно те да се държат в гореща вода за 20 минути при 60°C или да се използва препарат за третиране на семена. Преди се смяташе, че бактерията не прониква в семето през семенните обвивки. Вече обаче е доказано, че патогенът може да зарази семената и отвътре.
Бактерията прониква през листата по време на вегетативното развитие на растенията, през устицата, пукнатини, счупвания, всякакви механични повреди и се разпространява в тъканите. Периодът от инфекцията до появата на първите симптоми е приблизително 3-5 дни, по плодовете малко по-дълъг.
Извиването и петната по листата на доматите са сигнал за инфекции
Условия, при които се развиват черни петна по доматите
Благоприятни условия за масово развитие на причинителите на заболяването:
• висока температура около 25-30°C, при по-ниски или по-високи температури развитието се забавя, но не спира
• влажността на въздуха над 70-75% и влагата по листата са най-добрите условия за развитието и разпространението на патогена.
Киселинността на почвата няма значение.
Вреда
Бактериалният патоген поддържа жизнената си активност, докато има източник на хранене - тъкан на домат, те оцеляват върху семена и зелени остатъци от заразеното растение. Бактериите оцеляват върху семена до година и половина.
Бактериалните петна са най-вредни във влажни и топли сезони, особено по доматите и чушките в оранжерии и парници.
Лечение на бактериални петна по доматите
Учените са идентифицирали четири различни фенотипни групи на патогена, бактерия от рода Xanthamonas, всички от които са патогенни, но различните щамове имат само 70% сходна ДНК, поради което селекционерите все още не са разработили сортове, устойчиви на черно бактериално петно по доматите.
Превенцията е от първостепенно значение. Необходимо е третирането на семената да се извършва по следните начини:
• Накиснете доматените семена за 10-20 минути в 3-5% разтвор на натриев хипохлорит (NaCIO), след което измийте обилно със стерилна дестилирана вода
Лесни и бързи методи за предпазване на доматите от гниене
• Накиснете семената в 6-8% разтвор на калциев хипохлорит (Ca(ClO)2) за 20-30 минути, измийте обилно със стерилна дестилирана вода
• третирайте с тринатриев фосфат
Първите два агента са трудни за получаване и са доста токсични, по-лесно е да се използва тринатриев фосфат.
Метод за стерилизация на семена с тринатриев фосфат
1. Обработка на пресни семена:
Трябва да измиете семената от пулпата, като леко ги разтриете с пръсти.
Сложете ръкавици и поръсете гранули тринатриев фосфат върху повърхността на семената. Разбъркайте мокрите семена, разтъркайте леко с гранулите, докато се разтворят.
2. Обработка на закупени сухи семена:
Разредете тринатриев фосфат във вода в съотношение 12 g от препарата на 100 g вода. Накиснете семената за 1 час.
Пръскане и поливане на домати с кислородна вода: Кога и как се прави
След третиране с тринатриев фосфат, изплакнете семената много обилно в цедка. Можете да ги оставите под течаща вода за 20-30 минути.
Обработка на разсад от домати и чушки
Разсадът от домати трябва да се третира 1-2 пъти с разтвор на лекарството Planriz или Fitosporin-M. Лекарството Fitolavin е много ефективно при доматите - помага за лечение не само на черно бактериално петно, но и на бактериален рак, апикално гниене на доматите и др.
При бактериални петна по доматите използването на поливане с бактерицидни разтвори няма смисъл - необходимо е контактно действие чрез обилно пръскане - разтворът трябва напълно да намокри надземната част на растенията.
Третирането с химикали се извършва с медсъдържащи бактерициди - пръскане с 1% бордолезов разтвор, препарати като Хом, Оксихом и др.
За средностатистическия градинар е важно
• откриване на заболяването своевременно,
• премахване на засегнатите листа,
• не засаждайте доматите прекалено гъсто,
Поливане на доматите по време на зреене – колко често и други полезни практики
• отстранете долните листа от доматите: когато всички плодове на грозда са завързали и до началото на август можете да премахнете всички листа с изключение на 3-4-те най-горни,
• спазвайте сеитбообращението - не връщайте доматите на предишното им място по-рано от година по-късно.