През летния сезон температурите се покачват, а жегите се задържат с дни. Сега е времето да преосмислите поливането на вашите растения и да промените нещо, ако е необходимо. Продължете да четете, за да получите полезни съвети за това как да поливате по най-добрия начин, за да имате отлични резултати във вашата градина.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Поливане на растенията през лятото
Опознайте почвата си
Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание е типа почва във вашата градина. Тя играе решаваща роля за количеството вода, което може да бъде абсорбирано и задържано.
Поливане на доматите според етапа на растеж
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Песъчливата почва не задържа добре вода, така че добрите градинари съветват да добавите компост, за да увеличите способността й да абсорбира влага, така че да не се налага да поливате толкова често. При глинеста или тинесто-глинеста почва не е нужно да поливате толкова често, защото почвата остава влажна по-дълго.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Проверете влажността на почвата
Проверявайте почвата поне два пъти в седмицата, преди да полеете, за да сте сигурни, че растението има нужда. Полейте само ако почвата под земната повърхност е суха на допир. Също така, ако цветът на почвата е светъл и е суха на пипане, значи е време за поливане.
Правилно поливане на градината през летните жеги
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Поливайте дълбоко и внимателно
Препоръчително е обилно поливане за повечето установени растения, храсти и дървета. Поливайте по-рядко, но по-продължително, за да може вода да влезе по-дълбоко в почвата. Колкото по-дълбоко отива водата, толкова по-дълбоки корени могат да растат. Има две основни ползи при този тип поливане - по-дълбоко напоената почва е по-хладна и дълбоко вкоренените растения са по-трудни за стрес.
Малките растения не се нуждаят от дълбоко поливане, те се нуждаят от редовна повърхностна вода – например растение от маруля. Така че съобразете спрямо това, което отглеждате във вашата градина и се старайте да осигурите правилно количество вода, за да имате успех.