Копривеният тор се смята за истинско чудодейно лекарство сред любителите градинари – и освен това е много лесен за приготвяне в домашни условия. Силно миришещият копривен тор може да се използва както като естествен тор, така и като без-химичен и екологично чист пестицид в градината. Тъй като осигурява на растенията важни минерали и хранителни вещества като силициев диоксид, калий и азот, той е много популярен като домашен тор.
Още: Пепел в градината: Реколтата ви ще скочи, ако знаете как да я използвате правилно
Как сами да си направите тор от коприва
Копривеният тор се прави от издънките на обикновената коприва (Urtica dioica), които се нарязват и смесват с нискоминерална дъждовна вода.
За всеки десет литра вода са ви необходими около един килограм прясна коприва. Ако използвате сушена коприва ще са ви достатъчни, само 200 грама. Първо, прясната коприва се нарязва на малки парченца с ножица или нож и се поставят в голяма кофа или подобен съд. След това просто добавете желаното количество вода и разбъркайте добре сместа, така че всички части на растението да са покрити с вода.
За да се предотврати прекалено интензивната миризма на копривения тор по време на процеса на ферментация, се добавя малко каменно брашно. Той се свързва със силно миришещите съставки и потиска миризмата. Добавянето на глинеста почва или компост също намалява миризмата на копривен тор.
Още: Златно правило: От колко светлина се нуждаят разсадите всеки ден?
Накрая покрийте съда с ютена торба или плат и оставете сместа да се накисне за около две седмици. Ютата се използва, защото добрата въздухо-пропускливост е много важна поради газовете, които се отделят. Също така, разбърквайте сместа веднъж дневно с пръчка. Веднага щом престанат да се виждат мехурчета, торът от коприва е готов.
Преди да се използва копривеният тор в градината, растителните остатъци трябва да бъдат премахнати. Просто прецедете оборския тор през цедка и изхвърлете растителните остатъци върху компоста. Можете да ги използвате и като мулч за вашите лехи. Преди употреба смесете тор от коприва с вода в съотношение 1:10.
Ако искате да използвате тази тор за борба с вредителите, трябва да я прецедите отново през кърпа, преди да я напълните в пръскачка, за да премахнете дори най-малките растителни частици.
Още: Топ 5 начина да спасите растенията от слана – преди да е станало късно
Важно: Пръскайте с тор само листа, които няма да ядете по-късно. Ето защо не е препоръчително да се използва в зеленчуковата градина.
Тор или бульон?
Термините копривен тор и копривен бульон често се използват като синоними в ежедневието. За разлика от течния тор, който се произвежда чрез процес на ферментация, бульоните просто се варят. Обикновено частите на растението се оставят да се накиснат във вода за една нощ и след това се варят отново за кратко на следващия ден. Тъй като бульонът от коприва не се съхранява дълго, той трябва да се използва възможно най-пресен, за разлика от течния тор. Също така се разрежда преди употреба.
Още: Как да мулчирате ягоди в градината през пролетта за богата реколта
Копривеният тор е не само ефективно и достъпно средство за подхранване на растенията, но и устойчив избор за всеки, който иска да отглежда храната си в градина без химия. Лесен за приготвяне у дома и богат на полезни вещества, той е ценен помощник както за торене, така и за естествена защита от вредители. Ако търсите екологично и резултатно решение за вашата градина – копривеният тор е класика, която си струва да опитате.
Още: Честа грешка: Никога НЕ засаждайте тези растения до доматите - ще скапете реколтата