Пепел в градината: Реколтата ви ще скочи, ако знаете как да я използвате правилно

12 май 2025, 10:10 часа

Пепелта от различни източници е ценен природен тор, който може значително да подобри състоянието на почвата и да повиши добивите. Но не всяка пепел е еднакво полезна – нейният състав зависи от вида на изгорения материал.

Коя пепел е по-полезна?

Най-ценната пепел се получава от изгарянето на тревисти растения като слънчоглед и елда, които могат да съдържат до 36% K 2 O. От дървесните видове най-много калий се съдържа в пепелта на широколистните дървета, особено на брезата. Торфената пепел съдържа най-малко количество калий и фосфор, но съдържа много калций.

Още: Топ 5 начина да спасите растенията от слана – преди да е станало късно

Дървесна пепел

  • Какъв вид пепел трябва да се добавя за различните видове почва?

Песъчливи, песъчливо-глинести и блатисти почви – прилагането на 70 г. пепел на 1 м² напълно задоволява нуждата на повечето растения.

За всякакъв вид почва, можете да добавите дървесна и сламена пепел. Този алкален тор е особено подходящ за кисели дерново-подзолисти, сиви горски, блатно-подзолисти и блатисти почви, които са бедни на калий, фосфор и микроелементи.

Още: Как да мулчирате ягоди в градината през пролетта за богата реколта

Пепелта не само обогатява почвата с хранителни вещества, но и подобрява нейната структура и намалява киселинността ѝ. Това създава благоприятни условия за развитието на полезна микрофлора, което води до повишени добиви. Ефектите от такова торене могат да се усетят до 4 години.

За неутрализиране на киселинни почви можете да използвате торфена пепел (0,5-0,7 кг. на м²), както и пепел от нефтени шисти, която съдържа до 80% вар.

На глинести почви се препоръчва добавяне на дървесна и сламена пепел по време на есенното копаене, а на песъчливи и песъчливо-глинести почви – през пролетта.

  • Използване на пепел

Още: 5 хитри съвета: Ще забравите за плевелите завинаги

За зеленчуци, малини, ягоди и касис можете да използвате дървесна и сламена пепел - 100-150 г. на м², за картофи - 60-100 г. на м². Грахът понася добре пепел – 150-200 г. на м².

Пепел се добавя и при засаждане на зеленчукови разсади - 8-10 г. пепел се добавят към дупката, като се смесват с почва или хумус. За торене вземете 30-50 г. на м².

За овощни дървета, прилагайте 100-150 г. на 1 м². Пепелта трябва да се заравя в почвата на дълбочина най-малко 8-10 см, тъй като ако остане на повърхността, тя образува кора, която е вредна за растенията и микрофлората.

За повишаване на ефективността е по-добре да се използва дървесна и сламена пепел заедно с торф или хумус като органо-минерална смес (1 част пепел, смесена с 2-4 части влажен торф или хумус). Тази смес позволява тора да се разпредели равномерно по площта и растенията да могат по-добре да усвоят съдържащите се в него хранителни вещества.

Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май

Правилно и полезно е да се използва пепел в компостите, за да се ускори разграждането на органичната материя. За приготвяне на торфено-пепелни компости се вземат 25-50 кг. на 1 тон торф, дървесна пепел или 50-100 кг. торф (в зависимост от киселинността на торфа), като същевременно се неутрализира и неговата киселинност.

Не смесвайте пепел с амониев сулфат, както и с оборски тор, течна тор, изпражнения, птичи изпражнения - това води до загуба на азот. Смесването със суперфосфат, скален фосфорит и томасова шлака намалява усвоимостта на фосфор за растенията. По същата причина пепелта не може да се добавя заедно с вар и да се прилага върху наскоро варосани почви.

Дървесната и сламена пепел може да се използва и за борба с болести и вредители, например срещу сива плесен по ягодите. По време на периода на зреене на плодовете, храстите се опрашват със скорост 10-15 г. пепел на храст. Понякога опрашването се повтаря 2-3 пъти, но се използва по-малко пепел – 5-7 г. на храст. Заболяването рязко намалява и почти напълно спира.

Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май

Пепелта е подходяща и за борба с брашнеста мана по касис, краставици, цариградско грозде, черешова муха и други вредители и болести. За да направите това, растенията се напръскват с разтвор: 300 г. пресята пепел се вари в продължение на половин час, утаеният бульон се филтрира и се довежда до 10 литра. За по-добра адхезия добавете 40 г. сапун. По-добре е растенията да се пръскат вечер при спокойно време. Това лечение може да се извършва 2-3 пъти месечно.

Пепелта трябва да се съхранява в сухо помещение, тъй като тя абсорбира добре влагата. А водата извлича хранителни вещества от пепелта, предимно калий, и стойността ѝ като тор рязко намалява.

Още: Не слагайте пепел навсякъде! Ето кои растения я обичат и как да я прилагате ефективно

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес