Могат ли да бъдат вредни пробиотиците?*

33776
Могат ли да бъдат вредни пробиотиците?*
Снимка: iStock/Guliver

Опасни ли са пробиотиците? А могат ли да бъдат? На тези въпроси дава в известна степен отговор и предизвиква размисли материал на Facebook страницата "Наука и критично мислене".

В материала се подчертава, че като цяло на пробиотиците се гледа като абсолютно безопасни и полезни и рекламите за тях внушават, че могат да се ползват постоянно. "Това, което се спестява на хората е, че ако са здрави, без инфекции и в отлично състояние, не е нужно да приемат подобни хранителни добавки. Това правило всъщност важи за всеки препарат", пише в материала.

Пробиотиците могат да помогнат в борбата срещу сезонните алергии

С наближаването на сезона на алергиите много хора започват да търсят варианти за борба с тях. Според ново проучване на екип от Универси...

Според информация, ограничено изследване (с 38 пациенти) е показало, че използването на пробиотици може да доведе до натрупване на огромен брой живи бактериални клетки в тънките черва. А това има "странични ефекти" - замъглено съзнание, объркване, трудно фокусиране и подуване на корема.

Съгласно по-подробни клинични данни, има голям брой колонии на множащи се бактерии в тънките черва на пациентите и голямо количество продуцирана D-млечна киселина (D-лактат), която е следствие от ферментация на въглехидратите от погълнатата от гостоприемника храна. Всъщност именно D-лактатът предизвиква временен токсичен ефект върху мозъчните клетки, което пречи на мисленето, концентрацията и дори чувството за време. Някои от изследваните пациенти са имали концентрация на съединението 2-3 пъти по-високи от нормалното, а определени пациенти са били в такова състояние, че не са могли да ходят на работа.

Проучването е публикувано в журнала Clinical and Translational Gastroenterology и е вероятно първото, което говори за пробиотиците по този начин. Изследователите смятат, че част от проблема се дължи на факта, че пробиотиците не стигат до желаните места (дебелото черво), a действат именно в тънките черва. На болните са били предписани антибиотици, за да убият иначе полезните бактерии и им е било наредено да не консумират повече добавката, ако не е нужна.

* Легенда: Satish S. C. Rao, Abdul Rehman, Siegfried Yu, Nicole Martinez de Andino. Brain fogginess, gas and bloating: a link between SIBO, probiotics and metabolic acidosis. Clinical and Translational Gastroenterologyvolume 9, Article number: 162 (2018)

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Може ли чаша топла вода сутрин да предотврати хроничен запек?

Какво ще се случи с тялото ви, ако пиете редовно жасминов чай?

Колко зеленчуци трябва да се ядат на ден

5 подправки, които трябва да сложите в кафето за плосък корем

Отрицателни последици: Какво се случва, ако не ядете мазнини

Може ли да се ядат ягоди при диабет

Лекар: Ако имате диабет, НЕ яжте тези плодове

Закуската, която ще ви подмлади

Лекар: Тази фраза издава началото на деменция

Експерти: Тези 9 храни пречистват кръвоносните съдове

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com