Въпреки дългогодишните усилия на дружествата за колективно управление в Турция, до 2023 г. значителна част от хотелите оставаха извън лицензионния режим. Промяната идва след законодателна реформа, която обвързва категоризацията на местата за настаняване със задължителен лиценз за използване на музика. В специално интервю за МУЗИКАУТОР, представители на MSG и MESAM разкриват как се стига до тази мярка, как е приета от бизнеса и какви са резултатите за творците. В разговора участват: от MSG – зам.-председателят Бирол Намоолу и генералният секретар адв. д-р Баръш Шенсой; от MESAM – председателят Реджеп Ергюл, членът на УС Айтекин Гази Аташ, генералният секретар Али Хайдар Йълдъз и ръководителят на международните отношения Фуркан Куртулуш. През 2023 г. турското законодателство въведе ново изискване всички хотели и места за настаняване да имат лиценз за използване на музика като част от категоризацията си – без този лиценз не могат да функционират. Как се стигна до това решение и колко време отне обсъждането и приемането му?
Един от най-съществените елементи в работата на организациите за колективно управление на права с туристическия сектор е основното споразумение с федерацията-чадър на туристическите асоциации TÜROFED, сключено още през 2008 г. По силата на тези споразумения към 2023 г. около 2 200 хотела в Турция бяха лицензирани – първа стъпка към колективното лицензиране.
Въпреки това, много хотели останаха извън обхвата на лицензионния режим, дори при наличие на рамково споразумение. Това доведе до нередности и нелоялна конкуренция в сектора.
Вследствие на това бяха предприети инициативи за въвеждане на задължително регулиране за целия сектор. Проведени бяха консултации между Министерството на културата и туризма и всички федерации и организации на местата за настаняване, както и с дружествата за колективно управление.
В резултат на почти двугодишна работа, през май 2023 г. Министерството публично обяви промени в регламента, с които се въведе задължително изискване всички места за настаняване да сключат договор и да притежават Лицензен сертификат за използване на музика. Как реагираха от една страна туристическият сектор, а от друга – творците, на мярката, която изисква всички хотели да имат лиценз до 31 октомври 2023 г., за да избегнат правни последствия – особено предвид ключовата роля на Турция като туристическа дестинация?
Основните възражения идваха от бизнеса, който трябваше да плаща за услуга, за която до този момент не бе заплащал. Въпреки това, съпротивата не бе успешна, тъй като регламентът бе наложен със сила. Две съдебни дела, заведени във Върховния административен съд с цел отмяна на регулацията, бяха отхвърлени. След тези събития регулацията, издадена от Министерството, продължава да се прилага активно. Лицензионната дейност се осъществява чрез федерациите, създадени от дружествата за колективно управление.
Творците приеха новината положително, тъй като разширяването на лицензирането към туристическия сектор, означава повече възнаграждения за използването на техните произведения. Какви административни санкции се прилагат към хотели или обекти за настаняване, които не придобият лиценз за музика? Възможно ли е да продължат да работят без него в светлината на новите законови промени?
За всички обекти, които избягват изискването и отказват да придобият лиценз, се извършват инспекции и се налагат административни глоби. Изготвят се доклади, а данните за обектите, които упорито отказват да се съобразят, се изпращат към Главната дирекция по авторски права. Прилагат се всички мерки, целящи справедливост и лоялна конкуренция в сектора. Какъв е ръстът на събраните възнаграждения след въвеждането на новата регулация, след по-строгото прилагане на правилата и по-активната роля на държавата в контрола?
75% от всички места за настаняване, които преди това не са били лицензирани, са придобили лиценз след влизането в сила на регулацията през май 2023 г. Получените възнаграждения от сектора са се утроили в последните две години.