На 29 юни – Деня на река Дунав близо 70 души – жители и гости на Русе се включиха в Природен триатлон „Свободен Дунав“, организиран от WWF България. С него природозащитната организация насочи общественото внимание към непознатото богатство на великата река. С велосипеди, каяци и бягане и въпреки горещото време състезателите се справиха с предизвикателната 70-километрова дистанция. Най-бързите от тях успяха да изминат живописния, но труден маршрут само за пет часа и половина.
Още: Кметът на Русе откри барелеф на Йосиф Вондрак
Още: Пъзели, магическо шоу, роботика и много игри за най-малките русенци на 6 май
Стартът бе даден точно в 9 часа на площад „Свобода“ в центъра на Русе. С ентусиазъм и водени от пандата, участниците се отправиха на първото по рода си приключение. Маркирано с ленти специално за триатлона, трасето за колоездене премина през кварталите „Средна кула“ и „Долапите“ преди да продължи през красиви местности по поречието на р. Русенски Лом, през селата Басарбово, Красен, Божичен и Мечка. Част от участниците се запознаха и с местното културно наследство, като се отклониха към Ивановските скални църкви.
След 45 км колоездачите финишираха в местността Стълпище, където замениха велосипедите с каяци. Следващите 20 километра те изминаха с гребане по течението на р. Дунав обратно към Русе. А най-издръжливите покриха последния етап от триатлона с бягане през парковите пространства на крайдунавския град. Финалът бе отново в центъра на Русе, където състезателите получиха своята грамота за участие, специално подпечатана от WWF.
Още: Кметът на Русе и екоминистърът подписаха договор за зелени мерки за по-чист въздух
Още: Кметът на Русе откри Републиканския турнир по полицейска лична защита и карате
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 1500 спортисти от 5 континента идват в Русе за Световното първенство по драконови лодки
Още: В Русе ще се издигне бюст-паметник на княз Александър I Батенберг
На метри от финала бе разположена фотоколажна работилница. А на площада „акостира“ и рибарско корабче в реален размер с тематични игри на борда. Всички присъстваши получиха полезни съвети как да избират отговорно морска храна без да вредят на живота в океана. Хората се докоснаха до природата в дунавския край и показаха, че е възможно да живеем в хармония с нея и с нейните обитатели.