5 причини за често забравяне

37692
5 причини за често забравяне
Снимка: iStock

Пропуските в паметта и честото забравяне са често срещано явление при много хора, като различни фактори могат да допринесат за тези пропуски в паметта. Разбирането на причините за честото забравяне може да помогне на хората да намалят въздействието му върху ежедневието си.

Ето пет основни причини за честото забравяне:

Стрес и безпокойство

Един от основните виновници за честото забравяне е стресът и тревожността. Високите нива на стрес освобождават кортизол - хормон, който може да попречи на способността на мозъка да формира и възстановява спомени. Когато умът е зает с тревоги и напрежение, става трудно да се съсредоточи върху наличната информация, което води до пропуски в паметта.

Хроничният стрес може да има дългосрочни последици върху функциите на паметта, поради което е изключително важно хората да се справят със стреса чрез техники за релаксация и практики за осъзнатост.

На какво се дължи бъркането на предметите и забравянето на думи?

Липса на сън

Адекватният сън е от жизненоважно значение за консолидирането на паметта и цялостната когнитивна функция. Когато индивидите постоянно не спят достатъчно, способността им да формират и запазват спомени се нарушава. По време на сън мозъкът обработва и съхранява информацията, придобита през деня. Недостигът на сън нарушава този процес и допринася за забравянето. Установяването на здравословен режим на сън и отдаването на приоритет на достатъчната почивка може значително да подобри паметта и когнитивните способности.

Претоварване с много работа

Съвременният свят често изисква много задачи наведнъж, но опитите за жонглиране с тях могат да претоварят мозъка. Когато вниманието е разпределено между различни дейности, мозъкът може да се затруднява да кодира и извлича информация ефективно. Това когнитивно претоварване може да доведе до забравяне, тъй като мозъкът не успява да консолидира правилно спомените. Съсредоточаването върху една задача в даден момент и свеждането до минимум на разсейващите фактори може да помогне за облекчаване на натоварването на когнитивните ресурси и да подобри запаметяването.

Разкриха една от тайните на старческото забравяне

Хранителни дефицити

Добре балансираното хранене играе решаваща роля за поддържане на когнитивните функции и паметта. Хранителните дефицити, като недостатъчен прием на основни витамини и минерали, могат да повлияят на здравето на мозъка и да доведат до забравяне. Например недостигът на витамин В12, който е жизненоважен за неврологичната функция, е свързан с проблеми с паметта.

Поддържането на пълноценна диета, която включва разнообразни плодове, зеленчуци и богати на хранителни вещества храни, е от съществено значение за оптималното функциониране на когнитивните функции.

Липса на умствено стимулиране

Познавателната активност е от съществено значение за поддържането на остра памет. Заседналият начин на живот или ежедневието, лишено от умствени предизвикателства, могат да допринесат за влошаване на когнитивните способности и забравяне.

Редовното умствено стимулиране, като например решаване на пъзели, усвояване на нови умения или участие в интелектуално стимулиращи дейности, насърчава растежа на невронните връзки и помага за запазване на когнитивните функции. Поддържането на мозъка активен и ангажиран е проактивен подход за предотвратяване на отслабването на паметта.

Честото забравяне може да се дължи на комбинация от фактори, свързани с начина на живот, включително стрес, недостиг на сън, многозадачна работа, хранителни дефицити и липса на умствена стимулация. Като се справят с тези фактори и възприемат навици, които подпомагат когнитивното здраве, хората могат да подобрят функциите на паметта си и да намалят случаите на забравяне в ежедневието си.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛЕЗНО:

Това е начинът за понижаване на кортизола без добавки

Защо този витамин е толкова важен?

Сигнали, които са показател за недостиг на магнезий

4 основни причини за ранна остеохондроза и 11 начина да я избегнете

Каква трябва да е диетата при болки в стомаха? (примерно меню)

Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/

Всяка домакиня ги има в кухнята си: Само 2 съставки, с които да премахнете ръжда

Как да се справим с натрапчивите мисли, които ни обземат понякога?

Без препарати: Ето как за секунди да отпушите канала на мивката

Не сте предполагали: Тези ежедневни навици предизвикват астматични пристъпи

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com