Една седмица без социални мрежи: ползите са големи

4209
Една седмица без социални мрежи: ползите са големи
Снимка: iStock

Тънка талия, кръгло дупе и слаби крака: Малцина млади хора успяват да устоят на идеалите за красота, които виждат постоянно в платформи като Инстаграм и ТикТок. Към това се прибавят и други особено опасни моди. Например т.нар. thigh gap, с който млади жени се хвалят от почти десетилетие в мрежите. Става въпрос за видимо разстояние между бедрата, което очевидно се постига чрез тежка диета и тренировки. Наричат го още и legging legs или "крака за клин", тъй като въпросното разстояние се подчертава, когато се носи клин.

Съществува и т.нар. waist challenge (предизвикателство за талия), при което талията трябва да е толкова тънка, че друг човек да може да я обхване с ръка, в която държи шише с вода, и да отпие от него. Има тенденции и в обратната посока - за т.нар. body positivity или положително отношение и приемане на тялото, независимо дали то е слабо или по-едро.

При всички положения вманиачаването в тези трендове води до сериозни негативни последици. Допълнителен проблем са и алгоритмите на социалните мрежи, които показват на потребителите съдържание, подобно на това, което вече са гледали.

Още: Папата каза дали да се изключим от социалните мрежи

Дори едноседмична почивка от социалните мрежи има сериозен ефект

Учени вече са установили, че начинът, по който човек представя себе си, се отразява на самочувствието му. А въздържането от социалните мрежи, дори за кратко, оказва положително влияние, сочи проучване на Йоркския университет в Торонто. Авторите му стигат до заключението, че само една седмица без социални мрежи подпомага самочувствието, както и позитивната настройка спрямо собственото тяло при младите жени.

В университетското изследване, публикувано в специализираната платформа за бази данни Science Direct, участват 66 студентки, разделени в две групи. Едната група консумира социалните медии както обикновено, а другата в продължение на една седмица се въздържа от гледане на съдържание. Участничките са били предварително попитани доколко са доволни от тялото си в момента и дали биха искали да изглеждат като модели. След едната седмица, в която се е провел експериментът, младите жени отговарят отново на същите въпроси. При онези от тях, които са направили едноседмична пауза, оценката за собственото им тяло се е подобрила. Особен голям е бил ефектът върху тези, които се стремят към поддържане на много слабо тяло. Към по-доброто им ментално състояние са допринесли и допълнителното свободно време, използвано за срещи с приятели, разходки на въздух и спортуване, вместо в скролване по телефона.

Социалните мрежи често не реагират на сигналите

Още: Учени: Не давайте смартфон на децата си преди 13-годишна възраст

Мерките за борба с тези проблеми в момента по-скоро отсъстват. За много млади хора е изключително трудно да се откъснат от социалните медии, а времето, прекарано в тях, от години се увеличава все повече. През януари тази година концернът МЕТА обяви, че ще скрива от младежи неподходящо съдържание във Фейсбук и Инстаграм, ако те, разбира се, са посочили действителната си възраст.

Регулациите обаче често пъти не водят до нищо. Актът за цифровите услуги на Европейския съюз би трябвало да предпазва непълнолетни лица в интернет от особено проблематични съдържания като например възхваляването на хранителните разстройства. Регламентът задължава мрежовите оператори да трият или скриват подобни съдържания. Въпреки това изследване на неправителствената организация Reset.tech показва, че не повече от 30% от опасното съдържание наистина е бива изтрито. Най-зле изпълнява предписанията платформата ТикТок, която трие много малко съдържание въпреки сигналите, които получава. Все пак: хаштагът #legginglegs наскоро бе блокиран и там.

 

Източник: Дойче веле

Още: 5 начина, по които социалните мрежи убиват любовния ви живот

Флорида ограничи използването на социални мрежи под 16- годишна възраст

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГЛЕДНА ТОЧКА:

Лекарствата в Европа. Цени, които убиват пациентите

Русия: Как крадат на едро чужд бизнес. Методите са жестоки

Заковани прозорци и стоманени нерви: животът в Харков днес

Кои са децата "Тойоко", които живеят на улицата

"Величие" не е никаква изненада

След изборите: истинският победител и въпросът на въпросите

Турция в НАТО: Една непредсказуема сила

С помощ от САЩ: Ще спечели ли Украйна войната

Полша и "хапчето за следващата сутрин"

Колко са мръсните пари в България и къде се изпират

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com