Обстоятелствата отвъд изпълнените с позитивизъм и добри намерения топли коридори на европейските институции се променят драстично и това вече е видимо дори за най-незаинтересованите потребители на новините.
Още: В Китай искат хората да работят по-малко. А причината е в добре известен парадокс на капитализма
Още: Русия разполага военна техника близо до Финландия. Нови танкове се пазят за "по-нататъшна употреба"
Русия не от вчера дрънка оръжието край Калининград и някак парадоксално тихомълком демонстрира мощ. На другия край на кълбото се зараждат нови реалности с ротацията в Овалния кабинет, чиято посока е трудно предсказуема. А по средата на стара Европа се е настанила несигурността, съпътствана от постоянната заплаха на терора.
В такава ситуация Европейският съюз като муждународен играч на световната сцена стои някак уязвим, скрит сред нормите на демокрацията, чиято цена постояно расте. И въпреки че сравнително късно започнаха да си дават сметка за оформящата се и притискаща ги от всички страни заплаха, европейските бюрократи все по-смело говорят за отбранителни политики, които да тушират напрежението от несигурността и предстоящите неизвестни обстоятелства на континента, от които пък оръжейните фирми доволно потриват ръце.
В средата на ноември миналата година Съюзът прие План за отбрана, който обаче не предвижда конкуренция със силите на НАТО, нито заявява амбиции да изгради единна европейска армия. Въпреки това планът предвижда ЕС да има многонационални сили за реагиране и общи средства за отбрана. Няколко дни по-късно Европейският парламент демонстрира единство, като прие резолюция, която подкрепя общия план за отбрана на Съюза.
Още: Разединени американски щати: Какво свърши Тръмп с Америка за 100 дни
Още: "Надяваме се на 9 май Путин да сложи край на войната в Украйна"
Впоследствие на медиите станаха ясни и плановете на Еврокомисията, които са свързани с драстичното увеличаване на разходите за киберсигурността и събирането на разузнавателни данни, а също - разходи за използването на европейските космически програми за отбранителни цели.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Младите турци: "Искаме да живеем като човешки същества"
Още: Жените в Русия не раждат деца, колкото и руските власти да ги убеждават да го правят
Преди Коледа се появиха и числата на тези намерения. Тогава лидерите на ЕС се разбраха за покачване на разходите за проучвания в областта на отбраната на 500 млн. евро от началото на 2021 г. при сегашни 25 млн. евро.
Изданието Politico коментира, че така тези стъпки ще направят Европейския съюз четвъртия по големина инвеститор в Европа в областта на изследванията на отбранителната промишленост след Великобритания, Франция и Германия. Важно е обаче да отбележим, че настоящите намерения по инвестиционната програма се нуждаят от одобрение както от Европейския парламент, така и от отделните страни членки.
Сигурно е, че новите ситуации, които непрекъснато променят курса на обстановката на континента, изискват адекватни търсения на дългосрочни и ефективни решения. Съюзът повече не може да си позволи да отговаря на новите реалности по банален и познат на всички ни начин. Но сигурността трябва да се превърне в приоритетен елемент, тъй като заиграването с оръжие и показната му демонстрация не са част от цивилизованите подходи към новите проблеми. А тяхната неизбежност се преодолява внимателно и предпазливо. Другият изход не е за препоръчване.
Още: Може ли Украйна да изчезне? Реален сценарий
Още: Русия остава в миналото: Индия играе по собствени правила
Автор: Румен Скрински