Русия трупа злато

24912
Русия трупа злато

Хора и държави напоследък инвестират в нещо, което се смята за вечна стойност: златото. Особено Русия форсира покупките на ценния метал. По този начин Кремъл иска да намали и зависимостта си от щатския долар.

Това я нарежда в компанията на държави като Китай, Саудитска Арабия и др. И все пак никоя друга страна в света не изкупува толкова много злато в момента, колкото Русия. По данни на МВФ, през последните десет години руската централна банка е купила 750 тона злато. Русия се нарежда на осмо място в света по големината на своя златен резерв от почти 1 000 тона. Същевременно страната увеличава и собствения добив на скъпоценния метал.

През 2012 година от руски златни мини са добити 226 тона злато. Увеличаването на златните резерви е от голямо значение за страната. Златото е относително сигурно вложение във времената на финансова нестабилност по световните пазари. "Колкото повече злато има в страната, толкова по-независима е тя в случай на катаклизми, засягащи долара, еврото, британската лира или която и да е резервна валута", твърди депутатът от управляващата партия "Единна Русия" Евгений Фьодоров.

Лисабонски контрасти

Португалците едва свързват двата края. В Лисабон обаче луксозните магазини процъфтяват. Богатите туристи харчат луди пари за маркови с...

Русия печели доста добре от засилените инвестиции в злато. Цената на благородния метал се покачи с почти 400 процента от 2005 година насам. По време на посещение в центъра на руската златна индустрия в Магадан, Путин поощри увеличаването на златните резерви. Той заяви, че централната банка не бива да се колебае да изкупува злато. След това изказване руските банкери проявиха завидна активност.

Златен залог за спокойствие

Русия обаче не е единствената държава, която увеличава златните си резерви. През последните години Индия закупи нови 200 тона злато, Саудитска Арабия - 180 тона, а Мексико - 118 тона. Преди избухването на финансовата криза западните централни банки бяха сред продавачите. По време на кризата обаче повечето от тях промениха стратегиите си или изцяло спряха продажбите.

Новата треска за злато сред емисионните банки по света има своето логично обяснение. Всички те искат да разполагат по-свободно с валутните си резерви и да станат по-независими от долара. Златните резерви оказват и успокоително психологическо въздействие. Особено над хората в задлъжнелите западни държави.

Интриги зад оставката на Папата

Дали Бенедикт ХVІ е подал оставка наистина само заради отслабващите сили на тялото и душата? Или има и други причини? Италианските мед...

В Германия, Швейцария и в някои други европейски страни се води обществена дискусия за това къде да се съхраняват златнитe резервr, защото голяма част от техните запаси на ценни метали са депонирани в чужбина. Германската Бундесбанк вече обяви, че през следващите години ще върне в страната депонираните в САЩ златни наличности. В Швейцария вероятно ще се проведе и референдум за връщането на златото в страната.

Владимир Путин няма подобни грижи. Държавното злато се намира в трезорите на страната. Пазителите на валутата в Москва обаче не казват дали камарата златни кюлчета ще се увеличава и в бъдеще. По традиция емисионните банки интервенират на златния пазар когато цените се понижават. А това не се случва често. От октомври миналата година насам цената за унция злато се понижи от 1 800 на 1 600 долара.

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com