Ще попречи ли строителството на АМ "Струма" на важни археологически разкопки?

07 август 2019, 14:00 часа 8371 прочитания

България е една от малкото държави, чието законодателство е едно от най-добрите по отношение на археологията. Това коментира в отговор на БГНЕС археологът доц. Людмил Вагалински дали строителството на магистрала „Струма“ ще попречи на археологическите разкопки в „Хераклеа Синтика“. За този обект кабинетът отпусна 100 000 лева, предаде репортер на БГНЕС.

Още: "Никаква мечта за България нямам. Всичко ми убихте."

Още: В топлото време: Следете внимателно срока на годност и състоянието на храните

„Повечето европейски страни имат сериозни проблеми именно със спасителните разкопки, защото са допуснали частни субекти, частни археологически дружества, което води до дъмпинг цени. Перфектно ни е законодателството, механизмът е смазан. Археолозите работят в добри взаимоотношения с държавата и големите компании“, отбеляза ръководителят на археологическия обект край Петрич.

Според Вагалински няма място за тревога – поне на този археологически обект. „Разбира се в отделни случаи може да се появят някакви напрежения“.

Припомняме, че заради строежа на възловия аутобан за Гърция археолозите не еднократно искаха отсрочки, за да бъдат изместени намерените археологически находки.

Още: Всеки българин носи неговите картини в джобовете си: Художникът на българския лев проф. Кирил Гогов

Още: Затишие пред буря. Времето през уикенда 19-20 юли 2025 г.

Археолозите тази година имаме изключително много работа. Такива участъци са по протежението на неосъществения „Южен Поток“, газовата връзка между Стара Загора и Комотини.

„България има само един сериозен проблем и това е иманярството“, каза още ученият.

„Хераклея Синтика“ е античен град в днешна Югозападна България, руините на който са разположени в землището на с. Рупите, върху южния склон на вулканичното възвишение Кожух. Разположен е на 2 км. храма на Ванга в местността Рупите и на 10 км от гр. Петрич В древността градът е бил център на областта Синтика, населявана от тракийското племе синти.

От 2007 г. археологическите разкопки на Хераклея Синтика започват под ръководството на доц. Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) и Исторически музей Петрич. При проведените археологически проучвания се установява, че градът е имал интензивен живот, бил е модерен. Хераклея Синтика и днес впечатлява своите изследователи и посетители. С много изящество са построени представителните сгради на античния град, градоустройствения план е изграден съгласно принципите на Хиподамовата система.

Още: Прогноза за времето - 19 юли 2025 г. (събота)

Още: Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман?

Междувременно, на днешното си редовно заседание правителството реши да отдели 741 073 600 лева от дъжавния бюджет за строежа на АМ "Струма". Става въпрос за Лот 3.2 "Крупник-Кресна", ляво платно, от км 375+860 до км 399+500, обходен път на гр. Кресна от км 396+137 до км 401+691=км 397+000 (от Лот 3.3). С част от средствата ще се финансира и рехабилитацията на съществуващия път Е 79 /дясно платно/ от км 376+000 (от Лот 3.1) = 378+300 (по километраж на път I-1 /Е79/) до км 396+137 (по километраж на път I-1 /Е79/).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес