Знаете ли кой е най-черният материал на света? Името му е Vantablack, а негови създатели са специалистите от компанията Surrey Nanosystems. Материалът се отличава с достатъчно малка плътност и устойчивост към въздействието на високи и ниски температури.
Още: Трябва ли Тошко Йорданов да си подаде оставката? Анкетата на Actualno.com
Още: Правова държава, 18 години по-късно – тук ли си?
Най-съществената му характеристика обаче е коефициентът му на поглъщане на светлина, който се равнява на рекордните 99.96 процента.
Благодарение на всички тези свойства материалът се явява идеален за използване в оптичните системи на съвременните телескопи, в екраните, в системите за топлинна защита, както и в някои микроелектромеханични устройства.
Използването на материала Vantablack позволява да се преодолеят някои ограничения, с които инженерите се сблъскват при разработката на свръхвисокочестотни устройства, добавяйки в състава им черни материали на основата на въглеродни нанотръбички. Самата разработка също представлява поредица от вертикално разположени въглеродни нанотръбички. При производството на материала обаче е използван патентованият от компанията Surrey Nanosystems процес за растеж на въглеродните нанотръби при ниски температури на силициевата повърхност.
Още: Съпротивата на македонските българи и пораженията от сръбското владичество*
Още: Няма пари за младите лекари, защото има за старите ченгета и вождове
Първоначално материалът е бил разработван за приложение на стандарти от типа на т.нар. „черно тяло“, които се използват в създаването на оборудване с космическо и военно приложение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-добре е да извадим г-н Тошко от контекста и да приключи тази мъка
Още: Оставка, оставка: Политиката ни е за дебелокожи дебили и блатни обитатели
Създателите на Vantablack поясняват още, че разработката се отличава с максимално висок коефициент на поглъщане на светлината в какъвто и да е диапазон на дължина на светлинната вълна, започвайки от инфрачервени до ултравиолетови светлини. Едновременно с това материалът може да се използва като покритие както на плоски повърхности, така и на повърхности със сложни форми. При това точността при нанасянето на покритието е на ниво микрон.
От компанията Surrey Nanosystems възнамеряват да разширят своите производствени мощности и да разнообразят асортимента от предлаганите видове Vantablack, за да удовлетворят многобройните заявки от представителите на военния и космически сектор.
Редактор: Анна Маринова
Още: Прахосват нашите пари и то милиони, а дори не ги виждаме: Що е то?
Още: Въвеждаме нов лев: Исторически спомени от недоразвития български социализъм*