Камарата на представителите на САЩ прие Закон в подкрепа на НАТО, с който забранява на президента Доналд Тръмп да използва федерални средства за действия, целящи оттеглянето на страната от Алианса.
Още: Тръмп оряза парите на две от най-големите обществени медии в САЩ
Още: 100 дни провал: Тръмп се отказва от ролята на посредник в мирните преговори в Украйна
357 конгресмени гласуваха в защита на американското членство в НАТО, само 22 се обявиха против, а 54 не гласуваха.
Законът подкрепя стремежа на страните-членки на НАТО да отделят минимум два процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана и предполага отпускане на значителни средства за т.нар. Европейска инициатива за противодействие на руската агресия
Подкрепя се приемането на Черна гора, „солидното“ финансиране на Инициативата за европейска отбрана и целта всяка държава да заделя поне 2% от БВП за отбрана към 2024 г
Още: Ричард Гиър: "Тръмп е като разглезено детенце, което обича да чупи и руши"
Още: Тръмп краде от Путин Деня на победата
Вестник The New York Times писа преди няколко дни, че Тръмп е предложил миналата година САЩ да се изтеглят от НАТО. Подобна стъпка на практика ще унищожи 70-годишния алианс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Няма да свърши скоро": Джей Ди Ванс с прогноза за войната в Украйна
"НАТО е от най-голямо значение за американската сигурност и за поддържането на мира и стабилността в света", заяви преди гласуването лидерът на мнозинството в Камарата на представителите Стени Хойер.
След встъпването си в длъжност, американският президент Доналд Тръмп на няколко пъти отправи критики към европейските си съюзници, че не отделят достатъчно средства за отбрана. Европейските лидери дори заговориха за обща армия, за да се защитят при евентуално изтегляне на САЩ.
Сред вносителите на закона има и четирима републиканци, които заявиха, че НАТО се радва в Камарата на представителите на силна подкрепа от двете основни партии в страната.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Вотът се състоя няколко часа след като Уес Мичъл, основният американски дипломат за отношенията с Европа, обяви, че напуска поста си в средата на февруари с аргумент лични причини.