Анализ: Танковете от НАТО може да са проблем за Украйна

5318
Анализ: Танковете от НАТО може да са проблем за Украйна
Снимка: Getty Images

По-голямото тегло на бойните танкове, доставени на Украйна от членовете на НАТО, може да създаде проблеми как да бъдат използвани, казаха експерти пред Newsweek.

През последните седмици западните поддръжници на Киев огласиха, че са готови да доставят на украинската армия свои основни бойни танкове.

На 25 януари президентът Байдън обяви, че САЩ ще доставят 31 танка M1 Abrams на Украйна. Наричайки M1 Abrams „най-способните танкове в света“, Байдън заяви, че САЩ ще осигурят достатъчен брой, за да се сформира украински танков батальон. 

Силите на Киев трябва да са в състояние „да се противопоставят на развиващата се тактика и стратегия на Русия на бойното поле в много близко бъдеще“, каза Байдън.

Обещанието за доставка на Abrams дойде след ангажимента на Берлин да предостави 14 танка Leopard 2A6 на Украйна. Берлин също така даде разрешение на други нации да реекспортират произведени в Германия танкове Leopard за Киев. Още: Западът изпраща танкове на Украйна. Как ще реагира Путин? Ето разсъжденията на военен експерт

Германия също одобри лиценз за износ и на по-старите танкове Leopard 1.

По-рано Обединеното кралство беше обещало доставки от своите основни бойни танкове Challenger 2. Президентът Зеленски приветства хода, като каза на 14 януари, че допълнителната подкрепа „не само ще ни укрепи на бойното поле, но и ще изпрати правилния сигнал към други партньори“. 

Всички нови танкове са по-модерни от основните бойни танкове, които Киев използва от началото на войната, включително Т-72 от съветската епоха. Преди това Украйна получи Т-72 от няколко страни, а през ноември Белият дом се ангажира да финансира ремонта на 45 танка Т-72В с разширени възможности през Чешката република.

За отбелязване е, че Т-72, който е най-широко използваният основен боен танк в света, тежи около 45 тона, както и по-късният модел Т-80. M1A1 Abrams тежи между 67 и близо 74 тона, според американската армия, пише изданието.

„Това има значение какви мостове може безопасно да използва един западен танк, което от своя страна влияе къде той да бъде разположен и колко лесно може да маневрира на бойното поле“, каза военният експерт Майкъл Пек.

Мостовете от съветската епоха са проектирани да издържат тежестта на танковете от онова време, заяви бившият военен Франк Ледуидж пред Newsweek

„Много украински мостове може да не са подходящи за далеч по-тежките западни основни бойни танкове, които сега са предназначени за фронтовите линии на Украйна”, каза той.

Понтонното оборудването, използвано от украинската армия за преодоляване на реки, също е проектирано с оглед на танковете от съветската епоха, а не на Abrams, Challengers или Leopard, добави той. 

Необходимото мостово оборудване ще бъде осигурено от западните съюзници, предположи Ледуидж, но въпреки това руското военно разузнаване може да се възползва от украинските логистични решения. Още: "Повратна точка във войната": Сенатор-републиканец приветства решението за изпращане на танкове в Украйна

Тези съображения ще „ограничат“ украинската армия, твърди Ледуидж, но военните командири на Украйна „ще са много наясно с това и ще намерят подходящи начини да разположат танковете“. 

Още през февруари 2020 г. военното издание Breaking Defence писа, че докато западноевропейската инфраструктура „често беше подсилвана по време на Студената война, за да се справи с теглото на над 60-тонните танкове на НАТО, Източна Европа не можеше да си позволи да гради толкова стабилно и трябваше да се съобрази само с много по-леки съветски танкове, като 45-тонния Т-72."

Превод: Ганчо Каменарски

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

Избори за Европейски парламент и войната в Украйна: Опасна комбинация за Макрон

Уроците, които Полша трябва да научи от войната в Украйна

Израел удря Иран с ядрено оръжие: Генерал от кръга на Тръмп се тревожи

Анализ: Военните пилоти на САЩ - колко струват?

Битката за Часов Яр: Препятствията пред руснаците (КАРТИ)

Разширяването на Европейския съюз: Недостатъци и предимства

"Има ли изход?": Европа се бои да не затъне в украинското кърваво тресавище

"Три години на фронта не са достатъчни": Новият украински закон за мобилизацията

Мрачна прогноза за войната: Ключово предимство на Русия над Украйна се засилва

Мнение: Иран направи огромна грешка и се провали, но Израел не трябва да отвръща със сила

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Анализи и коментари