САЩ нямат оръжие за Украйна, опразват складове в чужбина
"Това се превръща в проблем", казва Макс Бергман от Центъра за стратегически и международни изследвания CSIS във Вашингтон. „Дължи се на факта, че през последните 20 години след атентатите от 11 септември в САЩ американците и европейците се концентрираха основно върху неконвенционални конфликти, като войната срещу тероризма или бунтовниците в Ирак или Афганистан", допълва той.
Германия и Франция проумяват - Украйна ще загуби, ако не помагат повече
Ако дадено заболяване се диагностицира твърде късно, средствата за изкореняването му стават по-трудни, по-инвазивни и понякога по-опасн...
Така изведнъж САЩ се оказаха в ситуация да подкрепят (в лицето на Украйна) една държава, която е въвлечена в конвенционална война в Европа с една голяма военна сила.
Връщане към производството на конвенционално оръжие
Но също и оръжейната индустрия напоследък се концентрира върху нови високотехнологични оръжейни системи и като че ли малко занемари производството на конвенционално оръжие. Тя не може просто да премести шалтера, обяснява Бергман. „Това е процес, който сега започва. Възниква празнина, за запълването на която САЩ ще трябва да отворят оръжейните си депа. Ще отнеме години, докато те отново бъдат попълнени."
Но същото важи и за Европа: европейските оръжейни концерни трябва да започнат отново да произвеждат такова оръжие. Досега водещи за тях не бяха собствените потребности на Европа, а световният износ. Сега се налага промяна на посоката, уверява оръжейният експерт: „Честно казано трябват нови инвестиции. Германия, Европейският съюз и другите европейски страни не само трябва да увеличат разходите си за отбрана, но и да се концентрират върху най-важното", допълва Бергман.
Иван Бакалов: Не вярвах, че Русия ще нападне Украйна - но никога не бих написал нещо като това на колегата Волгин
"Не вярвах, че Русия ще нападне Украйна, докато от САЩ предупреждаваха месец преди нападението. И Зеленски не вярваше тогава. Но не съ...
Наличности от Израел и Южна Корея
За целта се налага Вашингтон да преговаря с Израел и Южна Корея. Складираните там американски оръжия са собственост на САЩ, но те се пазят за възможни конфликти в Близкия Изток или Азия. Затова наличностите там трябва да бъдат отново запълнени по най-бързия начин.
В същото време не е изключено съпротивата срещу американските военни помощи за Украйна да започне да нараства в Американския конгрес. От началото на тази година републиканците имат мнозинство в Камарата на представителите. Като цяло те не възразяват срещу помощите за Украйна, но имат забележки относно размера на тази помощ. Според Макс Бергман истинското предизвикателство ще бъде дали и през 2024 година ще имаме военна подкрепа за Украйна в сегашните мащаби. Много по-актуален става и въпросът за ангажимента на Европа. Ако САЩ вече няма да могат да подкрепят военно Украйна в същите обеми, както през 2022 и 2023 година, тогава тежестта ще се пренася все повече към Европа, допълва експертът по въпросите на отбраната.
Защо германските фирми не си тръгват от Русия
"Войната в Украйна бушува, а бизнесът си върви" - обяви в свое заглавие реномираният германски седмичник "Ди Цайт". Въпреки санкциите н...
Източник: Дойче веле
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:
Анализ: Какво (не)постигнаха санкциите срещу Русия?
Големите неизвестни пред готвената украинска офанзива
Анализ: Си Дзинпин казва, че готви Китай за война - ето как
"Измами, грешки и дребни конфликти": Историята на част от американските доброволци в Украйна
Американски анализатор: Идеите за разпад на Русия са чиста глупост
Руските шпиони с по-голям успех в Украйна от армията на Путин: Доклад от Лондон
Снаряди с обеднен уран за Украйна - митове и факти
Глас от САЩ: Имаме интерес войната в Украйна да приключи
Анализ след срещата на Путин и Дзинпин: Трябва ли да се тревожи Западът?
Танк "Ейбрамс" срещу танк Т-90М: Руските танкове са добри докато не влязат в бой (ВИДЕО)
Редактор:
Георги Петров
Етикети: Русия САЩ война в Украйна