Сценарии за Афганистан след изтеглянето на чуждите войски

06 юли 2021, 11:09 часа 4476 прочитания

След като военното присъствие на САЩ в Афганистан на практика приключи, страната е изправена пред несигурно бъдеще с разрастващи се атаки на талибаните и надвиснала заплаха от гражданска война.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Нарастват опасенията, че загубата на жизненоважна американска въздушна присъствие - мащабно ограничено от затварянето на авиобазата Баграм - ще обезсили способността на афганистанското правителство да държи властта, тъй като множество играчи обикалят, за да се възползват от вакуума на властта.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Ето някои от сценариите

Ще сложи ли край на войната изтеглянето на САЩ?

Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар

Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)

Докато с изтеглянето на Вашингтон завършва най-дългата война на Америка, конфликтът в Афганистан продължава, без очевидни признаци на прекратяване на огъня. Вместо това бунтовниците се фокусират върху пълна военна победа и свалянето на президента Ашраф Гани. Наскоро те постигнаха огромен напредък в цялата страна, като си осигуриха контрол над десетки нови области, но афганистанските сили за сигурност продължават да контролират твърдо големите градове.

"Засега боевете ще се засилят и афганистанските сили трудно ще се поддържат военно самостоятелно," каза афганистанският анализатор по сигурността Бари Арес.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Съобщава се, че изтекла вътрешна оценка на американското разузнаване казва, че талибаните могат да превземат Кабул в рамките на шест месеца след изтеглянето на САЩ.

Правителствените сили и талибаните редовно твърдят, че си нанасят огромни загуби в жива сила един на друг, но независимата проверка е невъзможна.

През последните седмици обаче броят на целенасочените убийства на образовани афганистанци и атаки с лепливи бомби срещу цивилни граждани намаля.

Могат ли афганистанските сили да осигурят сигурност?

Това предстои да се види, доколкото предстои всеобхватна гражданска война.

Американските военновъздушни сили бяха ключов фактор в продължаващата битка, предлагайки жизненоважна подкрепа на афганистанските сили за сигурност, когато те рискуваха да бъдат преодолени. В знак на евентуално нарастващо отчаяние правителството на Афганистан отправя призиви към цивилни да сформират милиции за борба с талибаните - ход, който според някои анализатори може само да добави масло в огъня.

„Тази стратегия трябва да бъде добре ръководена, добре дирижирана и добре контролирана, в противен случай може да се върне обратно с обратен знак“, каза чуждестранен анализатор по сигурността, който не иска да бъде посочен.

С появата отново на военнолюбците съществува риск Афганистан да влезе отново в състояние на гражданска война, тъй като сигурността се влошава, а въоръжени фракции влизат в битката в в стремеж за сдобиване с власт.

Може ли да има политическо споразумение?

Президентът Гани иска прекратяване на огъня с талибаните преди президентските избори, на които избирателите ще изберат "правителство на мира". Той отказа призиви за неизбрано временно правителство, което включва талибаните.

Съединените щати подкрепят такова служебно правителство, като настояват за консенсус между враждуващите страни на знаковите преговори в Доха, които са в застой.

Макар и стоящи встрани по отношение на спецификата, талибаните настояват, че Афганистан трябва да се превърне в емирство, да се движи по строги ислямски линии и да се ръководи от съвет на религиозните старейшини.

В Афганистан е имало четири президентски избора от свалянето на талибаните през 2001 г. и милиони афганистанци са възприели рлуралистична, демократична система - въпреки че гласуването е изпълнено с корупция.

Сега, когато е се върви към завръщане на бунтовниците, анализаторите се опасяват, че демократичните придобивки от последните две десетилетия могат да бъдат загубени.

"Талибаните засега изглеждат убедени, че могат да поемат властта със сила," каза политическият анализатор Рамиш Салехи. "Това е борба, която ще определи ... дали демокрацията ще надделее над идеологическите сили."

Ами жените в Афганистан?

Има осезаем страх, че трудно извоюваните права на жените ще бъдат загубени. Преди да бъдат свалени през 2001 г., талибаните забраниха на момичетата да учат и убиваха с камъни жени, обвинени в престъпления като прелюбодейство.

След като талибаните останаха извън властта, афганистанските жени станаха видни политици, активистки, журналисти и съдии.

Талибаните настояват, че ще зачитат правата на жените в съответствие с ислямския закон, но активистите отбелязват многобройните тълкувания на това в мюсюлманския свят.

"Има общо чувство на несигурност сред жените, които смятат, че екстремистите отново ще ги затворят по домовете им", каза активистът Хосай Андар.

"Но този път няма да се откажат ... този път щеше да има съпротива."

С влошаване на ситуацията със сигурността работата по развитието ще става все по-трудна за извършване в бедната страна.

Какви са икономическите перспективи?

Афганистан е една от най-бедните страни в света, дълбоко задлъжняла и изцяло разчитаща на чужда помощ. Докато нацията се гордее с доходоносни минерални резерви, които съседите, включително Китай и Индия, искат да използват, ситуацията със сигурността никога не е била достатъчно стабилна, за да могат приходите да напълнят държавната хазна.

През ноември световните донори се ангажираха да предложат помощ на Афганистан до 2024 г., но има опасения, че при непосредственото излизане на чужди сили, донорите може да не изпълнят ангажиментите си.

„Икономиката вече е в стръмен упадък ... и без това страшният процент на безработица отново ще стигне до небето“, каза анализаторът Салехи.

Източник/АФП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес