Възможно ли е пандемията от COVID-19 да сближи Турция и ЕС?
Последните изявления на високопоставени турски служители, включително на президента Реджеп Тайип Ердоган, намекват за нарастващ интерес към активизиране на цялостните отношения с Европейския съюз (EС).
Турция не се отказва от сондажите в Източното Средиземноморие
Турция е решена да изпълнява програмата си за проучване за нефт и газ в Източното Средиземноморие, въпреки многото играчи, които се опи...
Анкара вижда нова възможност по отношение на развитието на стабилна и истинска връзка с новото ръководство на ЕС, основана на взаимното разбиране и увереност. Реципрочните посещения на Ердоган в Брюксел и председателя на Съвета на ЕС Шарл Мишел в Анкара, както и много други срещи на различни нива между Анкара и Брюксел, показаха готовността на двете страни да продължат да се подобряват връзките по между си.
COVID-19 оказа влияние върху тази връзка. Даренията на Турция от медицинско оборудване на близо 80 страни, включително европейските държави, помогнаха за относително подобряване на имиджа ѝ на континента, както коментира министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу.
На онлайн среща с членовете на Съвета за външноикономически отношения на Турция (DEİK) на 14 май Чавушоглу подчерта: „За първи път в пресата се появиха много положителни новини за нашата страна. Не казваме, че всичко е решено с това, но можем да кажем, че има положителна атмосфера".
Външният министър повтори волята на Анкара да активизира връзките си с ЕС, като посочи либерализацията на визите, модернизацията на митническия съюз и модернизирането на споразумението за мигранти от март 2016 г. Отрицателните глобални въздействия на новия коронавирус върху икономиките увеличиха необходимостта от либерализиране на визите за турските граждани и предприемачи, както и за подобряване на митническия съюз, подчерта Чавушоглу. Светът след пандемията ще изисква повече икономическо взаимодействие между европейската и турската икономика, добави дипломатът.
Подобно мнение изказа и министърът на търговията Рушар Пекан на среща с посланиците на ЕС на 14 март. „Процесът, в който се намираме, ни предлага възможност да се обърнем към проблемите на двете страни в дух на взаимно разбиране да хармонизираме митническия съюз с днешните реалности“, каза тя пред посланиците на ЕС.
Каква е ситуацията с коронавируса на Балканите?
Турция остава страната с най-голям брой жертви и заразени на Балканския полуостров. 58 души са починали от коронавирус за последното де...
Разширяването на обхвата на митническия съюз в области като селското стопанство, търговията с услуги, електронната търговия и обществените поръчки би било от полза за двете страни, подчерта тя, като изрази надеждата си за започване на преговори незабавно.
Припомняме, че преразглеждането на 24-годишния митнически съюз отдавна е в дневния ред на двете страни. В края на 2016 г. Европейската коммисия предложи преразглеждане на споразумението, но процесът не можа да продължи напред поради бързо влошените след това отношения между Анкара и Брюксел.
Зелената светлина за началото на преговорите трябва да дойде от Съвета на ЕС със съгласието на всички страни членки и мнозина предполагат, че мандатното председателство на Германия през втората половина на 2020 г. ще бъде от решаващо значение за тази цел.
Както министрите Чавушоглу и Пекан заявиха, пандемията COVID-19 създаде подходяща атмосфера за нов старт на отношенията между двете страни, но това не е достатъчно. Връзките с ЕС трудно могат да бъдат подобрени, освен ако Турция не подобри демокрацията си, спазвсането на правата на човека и съдебната си система. Отстраняването на избрани кметове от длъжност без съдебни решения, упражняването на натиск върху дисидентите и ограничаването на основните свободи трябва приключи, за да може Турция да надгради връзките си с ЕС. Това е предпоставка за структурно и съществено рестартиране на отношенията с ЕС.
Темата продължава и в нашия блог.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:
Най-добрите специални части в света (ВИДЕО)
Financial Times: Дръзки украински удари срещу Русия - подготовката за контраофанзивата
Анализ: Енергийната криза в Европа вече е проблем на Путин
Руска агресия срещу Запада? И това не е напълно изключено
Защо турските дронове "Байрактар" изчезнаха от небето над Украйна? (ВИДЕО)
Анализ: Какъв знак към ЕС е преизбирането на Ердоган?
The Times: Руската ракета "Кинжал" отвори нова ера във военното дело
Мнение: Украйна изглежда атакува в Русия и това трябва да е предупреждение за САЩ
Японски анализ: В НАТО започнаха да харчат повече за армиите си чак след като Путин нападна Украйна
Редактор:
Румен Скрински
Етикети: Турция Европейски съюз коронавирус отношения