Светът днес е претоварен с проблеми. Политиците изглеждат объркани и губещи. Но нито един друг проблем не е по-належащ днес от милитаризацията на политиката и новата надпревара във въоръжаването. Спирането и обръщането на посоката на тази огромна надпревара трябва да бъде наш основен приоритет. Сегашната ситуация е твърде опасна.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Повече войски, танкове и бронирани машини пристигат в Европа. НАТО и руските сили и оръжия, които би трябвало да са разположени на дистанция, сега са поставени толкова близо едни до други, сякаш за да се стреля от упор.
Докато държавните бюджети се борят за финансиране на основните социални потребности на хората, военните разходи продължават да растат. Лесно се намират пари за усъвършенствани оръжия, чиято разрушителна сила е сравнима с тази на оръжията за масово унищожение; за подводници, чийто единствен залп е в състояние да опустоши половин континент; за системи за противоракетна отбрана, които подкопават стратегическата стабилност.
Политици и военни лидери звучат все по-войнствено. Коментатори и телевизионни водещи се присъединяват към войнствения хор. Всичко изглежда така, сякаш светът се готви за война.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
През ноември 1985 г., при първата среща на върха в Женева, лидерите на Съветския съюз и САЩ декларираха: ядрена война не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води. Нашите два народа няма да търсят военно превъзходство. Това изявление бе посрещнато с въздишка на облекчение в целия свят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Днес обаче ядрената заплаха отново изглежда реална. От няколко години насам отношенията между великите сили вървят от лошо към по-лошо. Защитниците на трупането на оръжие и военно-промишленият комплекс потриват ръце.
Призовавам членовете на Съвета за сигурност на ООН - органът, който носи основната отговорност за международния мир и сигурност - да направят първата стъпка. По-конкретно, предлагам среща на Съвета за сигурност на ниво държавни глави да приеме резолюция, която посочва, че ядрената война е неприемлива и никога не трябва да се води.
Мисля, че инициативата за приемане на такава резолюция трябва да дойде от Доналд Тръмп и Владимир Путин - президентите на двете държави, които държат над 90% от ядрените арсенали в света и следователно носят специална отговорност.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Източник: БГНЕС