Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай налага наблюдение на журналисти и студенти за "по-добър контрол"

09 декември 2021, 11:02 часа • 1816 прочитания

Докато върху уйгурското население в Китай вече се експериментира с алгоритми за разпознаване на емоциите, в провинция Хенан властите въведоха друга технология, предизвикваща основателни опасения за преследване на определени категории лица. Става въпрос за система за лицево разпознаване, която трябва да следи няколко групи "подозрителни" граждани – журналисти, чуждестранни студенти и жени мигрантки (според китайските власти последната категория са потенциални жертви на трафик на хора).

На 17 септември китайската ИТ фирма NeuSoft спечели търг за внедряване на технология за наблюдение от този тип. Документите по този договор на стойност 784 000 долара бяха разкрити от компанията за анализ на наблюдението IPVM и оповестени от Би Би Си.

Въпросната технология е свързана с 3000 камери за наблюдение и огромни бази данни и има за цел да предупреждава, когато е засечен "човек, пораждащ безпокойство". В тази категория според Бюрото за обществена сигурност на Хенан попадат журналистите, включително чуждестранните. Те са разпределени в три подкатегории:

  • червена за тези, които се считат за „опасни“;
  • жълта за онези с „общо ниво на загриженост“;
  • зелена за безопасните. 

Веднага щом някой от червената или жълта група влезе в границите на провинция Хенан, резервира си нощувка в хотел или си купи билет за пътуване, се подава сигнал за тревога.

Аналогична класификация е въведена и за студентите. Те ще бъдат групирани като:

  • отлични чуждестранни ученици;
  • редови студенти;
  • студенти от ключови държави;
  • нестабилни студенти (които не спазват дисциплината). 

Има предвидени и специални действия за „военно време“ - чувствителни в политическо отношение периоди, като например годишната сесия на Народния конгрес или националния ден на Китай. През тези периоди "подозрителните" лица ще бъдат под засилено наблюдение, по-специално чрез проследяване на мобилните им телефони.

За защитниците на правата на човека този механизъм за наблюдение е прецедент във враждебността на държавата спрямо гражданите. Тази нова технология позволява персонализирано наблюдение, което ще автоматизира преследването на журналисти от страна на държавните органи. Според Софи Ричардсън, директор на Human Rights Watch за Китай, тези намерения са особено плашещи, като се има предвид, че на практика всеки ще бъде наясно, че може и ще бъде наблюдаван, но изобщо няма да знае с какво предизвиква враждебен интерес.

Международната федерация на журналистите (IFJ) обяви вече, че е дълбоко загрижена заради засилването на тези сплашващи тактики спрямо журналистите чрез технологии за налагане на автоцензура, и призова китайското правителство да защити свободата на изразяване.

 

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес