Първа конкретна мярка на Китай срещу Тайван, Русия подкрепя дори военни действия

03 август 2022, 07:14 часа • 5471 | прочитания

От днес, 3 август, Китай преустановява вноса на цитрусови плодове и някои видове замразена риба от Тайван, се казва в съобщение на Генералната митническа администрация на КНР (Китайската народна република). Това решение на практика беше взето заради визитата на председателя на Камарата на представителите в Конгреса Нанси Пелоси в Тайван.

Още: Израел обяви: Убихме и новия началник на иранския генщаб

Още: Кой стои зад Израел и Иран: Бивш военен министър анализира ще спре ли войната

"Беше взето решение да се преустанови вносът на цитрусови плодове, охладен и замразена сафрид от Тайван в континенталната част на страната, считано от 3 август 2022 г.", се казва в съобщението, предаде БГНЕС

Официално се отбелязва, че това решение е взето поради многократното откриване на карантинни вредители в тези продукти, както и на COVID-19.

Междувременно китайското външно министерство призова спешно посланика на САЩ в Пекин Никълъс Бърнс, за да протестира срещу пътуването на Нанси Пелоси до Тайван. Китайският заместник-министър на външните работи Си Фън заяви, че посещението на Пелоси е "порочно" и предупреди за сериозни последици. Той предупреди, че Китай няма да остане безучастен.

Още: Сигнали: САЩ също ще атакуват Иран. Унищожени F-35 и F-14 – кой лъже? Пожари в Оманския залив, замесени са танкери (ВИДЕО)

Още: Тръмп: Всички трябва незабавно да се евакуират от Техеран!

Китай беше подкрепен от считаните за свои най-близки съюзници - Русия и Северна Корея. Русия предупреди, че пътуването на Пелоси до Тайван е "явна провокация" и рискува да предизвика регионален конфликт. По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че "всичко, свързано с тази обиколка и евентуалното посещение в Тайван, е чисто провокативно". А след това външното министерство на Москва заяви, че Китай има право да "предприеме мерки за защита на своя суверенитет".

Северна Корея пък определи пътуването на Пелоси като "нагла намеса" във вътрешните работи на Китай. Говорител на севернокорейското външно министерство заяви, че Пхенян "напълно ще подкрепи" позицията на Пекин, обвинявайки Вашингтон за повишаване на напрежението в региона.

"Дръзката намеса на САЩ във вътрешните работи на други държави и умишлените им политически и военни провокации действително са основната причина за накърняването на мира и сигурността в региона. Тайван е неразделна част от Китай и въпросите, свързани с Тайван се отнасят до вътрешните работи на Китай. Ние категорично осъждаме намесата на всяка външна сила в тайванския въпрос и напълно подкрепяме справедливата позиция на китайското правителство за решителна защита на суверенитета на страната и териториалната цялост", заяви говорителят в изявление, разпространено от официалната Корейска централна информационна агенция.

Китай е дългогодишен съюзник и икономически благодетел на Северна Корея, като отношенията им укрепнаха по време на Корейската война, когато Мао Цзедун изпрати милиони "доброволци", за да се борят със силите на ООН, ръководени от САЩ.

Още: Нетаняху: Елиминирането на аятолах Хаменей би сложило край на конфликта (ВИДЕО)

Още: Милен Керемедчиев: Иран протака преговорите, за да обогатява уран и да вдига шанса за бомба

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес