Coface: Петролните продукти от руски произход могат да достигат Европа през трети страни

1725
Coface: Петролните продукти от руски произход могат да достигат Европа през трети страни
Снимка: Coface

Ценовият таван и забраната за внос на руски петрол с танкери в Европейския съюз имат потенциала да променят търговските маршрути, тъй като петролните продукти от руски произход могат да достигат до Европа през трети страни. Това става ясно от анализ на компанията за кредитно застраховане Coface. Според експертите, рискът от пазарни смущения, в резултат на политиките срещу руския петрол, изглежда по-висок именно за петролните продукти, отколкото за суровия петрол.

На 5 декември тази година влезе в сила решението на Европейския съюз (ЕС) да забрани доставките на руски суров петрол, транспортиран с танкери. В допълнение, държавите от Г-7 и Австралия (т.нар. "Коалиция за ограничаване на цените") налагат таван на цените от 60 щатски долара на барел за водещия руски сорт „Урал“.

"Няма купувачи": Цената на руския петрол се срина до 43 долара

След въвеждането на ембаргото на ЕС срещу вноса на руски петрол на 5 декември, пазарът в Балтийско море е изправен пред огромно предизв...

В доклада си, експертите по кредитно застраховане от Coface посочват, че наложеният таван е по-висок от цената на повечето руски петролни обеми, което означава, че в краткосрочен план пазарните смущения ще бъдат минимални. В контекста на предизвикателствата, пред които е изправена световната икономика, Coface прогнозира възможните предизвикателства в следствие на ценово ограничение на руския петрол.

На първо място трябва да се вземе под внимание, че санкциите срещу руския петрол вероятно ще запазят глобалните пазари свити. С ембаргото на ЕС върху суровия петрол, руският добив може да бъде понижен от 500 000 до 1,5 млн. барела на ден. Междувременно страните от ОПЕК и техните 10 съюзници, известни като ОПЕК+, потвърдиха на 4 декември съкращаване на производството с 2 млн. барела дневно до края на 2023 г. Очакванията са световното потребление да се понижи, предвид нарастващите икономически затруднения, което в контекста на предлагането ще запази пазарите свити.

„От началото на конфликта в Украйна западните държави налагат на Русия редица санкции. Целта на тези действия е да се понижат приходите на Русия от петрол, като в същото време ограничат способността ѝ да финансира военни действия. Ходът на ЕС за забрана на целия морски внос на руски суров петрол е част от тези усилия. Ако обаче пазарните цени се повишат, заплахата от ответни мерки отстрана на Русия под формата на спиране на производството е сериозна“, споделя Рубен Низард, главен икономист на Coface за Северна Америка.

Според експертите рискът от смущения на пазара изглежда по-висок за петролните продукти, отколкото за суровия петрол. Те отчитат, че особено уязвими от руските доставки остават дизеловите горива, заради понижения капацитет рафиниране в САЩ, прекъсванията в корабоплаването и стачките на работниците в Европа.

В първия ден от тавана на цената на руския петрол: Танкери предизвикаха задръстване в турски води

В първия ден от налагането на таван на цените на Запада за руския суров нефт, петролни танкери образуваха задръстване край бреговете на...

Докладът подчертава, че съществува възможност търговските маршрути да се променят, тъй като петролните продукти от руски произход могат да достигат до Европа през трети страни.

Определяне на равнището на горната граница на цените винаги е изглеждало като деликатен баланс. Макар че Русия ясно заявява намерението да откаже да доставя петрол под ценовата рамка на Г-7, факта, че пазарните цени са под нея, засега ограничава риска от ответни мерки.

Опасността от ответни мерки би се увеличила, ако пазарните цени се повишат и достигнат над 60 щатски долара, но предвидените в споразумението механизми за коригиране на равнището може да са индикация, че Коалицията за ценови ограничения е готова да действа бързо, за да избегне смущения на пазара и скокове на цените.

Прогнозите отчитат, че ценовият таван ще усложни търговията с енергия, но без участие на страни извън Коалицията ефективността му ще бъде ограничена. Според Кофас, Русия се подготвя да заобиколи използването на услугите на Г-7.

През ноември Русия е получила с 90 млрд. рубли по-малко приходи от петрол и газ според финансовото министерство

През ноември руският бюджет е получил 90,2 милиарда рубли (почти 1,5 милиарда долара) по-малко приходи от петрол и газ в сравнение с оч...

Освен това налагането на ценовия таван остава предизвикателство, тъй като корабните и застрахователните фирми често разполагат с малко информация за източника на превозвания петрол и за цената, плащана от техните клиенти.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от МЕЖДУНАРОДНИ:

Лукашенко иска втора АЕЦ в Беларус

Застрахователи: Таванът на цената върху руския петрол не работи

САЩ временно свалиха санкциите срещу руски банки заради петрол и газ

Цените на петрола поддържат курса заради надеждите за примирие между Израел и "Хамас"

Еврото с нов обрат спрямо долара

Турция цели да намали зависимостта си от Русия: Внася втечнен газ от САЩ

Страните от Г-7 определиха кога ще затворят въглищните си централи

Манията по изкуствения интелект се завърна на Уолстрийт

Обрат в цените на петрола на фона на преговорите между Израел и "Хамас"

Накъде пое еврото в началото на седмицата?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com