Русия откри нов начин да заобиколи петролните санкции - през Египет

4101
Русия откри нов начин да заобиколи петролните санкции - през Египет
Снимка: iStock

Русия, изглежда, е открила нов метод да пласира петрола си на световния пазар въпреки сериозните западни санкции. Рано сутринта на 24 юли в терминала Ел Хамра на средиземноморското крайбрежие на Египет е доставен товар от около 700 000 барела руски петрол. Няколко часа по-късно друг плавателен съд е прибрал пратка от пристанището, която може да е включвала част от барелите или всички наведнъж, според данни за проследяване на плавателни съдове, наблюдавани от Bloomberg.

Необичайният ход прави финалната дестинация на каргото трудна за проследяване. Вече се зароди тенденцията доставките на руски петрол да стават все по-непрозрачни, откакто европейските купувачи започнаха да ги избягват след нахлуването на страната в Украйна.

Русия пробва да продаде откраднато украинско зърно в Египет

Руски кораб е натоварил 27 000 тона зърно от окупирания Крим и се е опитал да го продаде в Египет, но след отказ се е насочил към Ливан...

През юни Wall Street Journal писа как превозвачи и рафинерии надхитрят санкциите, като внасят прикрит руски петрол в САЩ и други страни – припомнете си тук.

Ел Хамра е терминал, управляван от египетската компания Western Desert Operating Petroleum Co. Той разполага с шест резервоара за съхранение, които са с капацитет 1,5 млн. барела суров петрол. В Ел Хамра има и едно съоръжение за товарене и разтоварване, в което може да акостира един плавателен съд. Терминалът е изграден за обработка на суров петрол, добиван в Западната пустиня на Египет, което създава възможности за смесване на руски барели с местни количества.

Няколко часа след като първият танкер - Crested - напуска Ел Хамра, пристига друг – Chris, пише Bloomberg. Той вече е бил на терминала от няколко дни, но се е преместил от котвената стоянка, за да позволи на Crested да акостира. Когато Chris най-накрая напуска Ел Хамра на 28 юли, товарните му резервоари са почти пълни, показват данните от проследяването. Сега корабът е закотвен в петролния терминал Рас Шухейр на египетското крайбрежие на Червено море. Този терминал също предлага възможности за смесване на руски суров петрол с египетски барели.

Египет вече се използва от Русия като транзитен маршрут за мазут. Не е ясно дали Ел Хамра е единичен случай, или ще се превърне в по-често използвано пристанище за руските петролни потоци. Собственикът на терминала е отказал коментар след множество запитвания от страна на Bloomberg.

Руската икономика се разпада: 9 развенчани мита на Путин за ефектите от санкциите

Пет месеца след началото на руската инвазия в Украйна много политици и коментатори все още не разбират икономическите измерения на войн...

Преди това танкери, превозващи руски суров петрол, са извършвали прехвърляне на товари от кораб на кораб край испанския северноафрикански град Сеута, а напоследък и в средата на Атлантическия океан. Това е необичайно място за такава сложна операция, която обикновено се извършва в защитени места в близост до брега.

Друг трансфер, изглежда, е бил извършен през юни край Джохор, близо до Сингапур. Районът вече се е превърнал в място за претоварване на товари с ирански суров петрол, насочени към Китай.

Забраната на Европейския съюз за доставка на петрол от Москва и за предоставяне на застрахователни и други транспортни услуги трябва да влезе в сила по-късно тази година, което увеличава натиска върху Русия да открие и да изпробва различни начини за доставка на товарите си до купувачите.

ОЩЕ: 10 трика, с които Русия заобикаля санкциите

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от МЕЖДУНАРОДНИ:

Какво се случва с биткойна преди дългоочаквания халвинг?

Европейският енергиен регулатор: Ограничаването на руския газ да е постепенно

Букурещ към румънците, живеещи и работещи в ОАЕ: Върнете се у дома

S&P Global понижи кредитния рейтинг на Израел

Цените на петрола отбелязаха рязък скок заради напрежението в Близкия изток

Еврото отново е нестабилно в края на седмицата

Кристалина Георгиева посочи от колко пари се нуждае Украйна

Най-големият инвестиционен фонд в света спечели 109 милиарда долара за тримесечието

Санкциите срещу руските олигарси сринаха продажбите на суперяхти

В Германия започват тестове на безпилотни тирове

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com