При възлагане на строителство или извършване на услуги, за които предварителният анализ сочи, че може да бъдат дадени на концесия за 35 години или по-дълъг период от време, процедурите ще трябва да бъдат одобрени от Народното събрание. Тези ограничения са заложени в окончателния проект на новия Закон за концесиите (ЗК), приет на второ четене от парламента днес, 24 януари.
Още: САЩ въведоха мита и върху малките пратки на китайските онлайн гиганти
Още: София оглави европейска туристическа класация
Това изискване ще важи независимо дали концесиите за толкова дълго време се обявяват от министерства и агенции или от общините. Отделно при общинските концесии за строителство или услуги, ако са за повече от 20 години, ще трябва одобрението на 2/3 от общинския съвет.
Въвеждането на таваните се наложи след като партиите от управляващата коалиция изразиха резерви относно регламентирането на т.нар. вечни концесии, при които при обявяването на процедурата не се поставя срок, а той става част от офертите на кандидатите и елемент от конкуренцията за постигане на по-добри условия при отдаването на публична собственост на частни оператори.
Според предмета си концесиите са за строителство, за услуги, за ползване на публична държавна или публична общинска собственост.
Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Максималният срок на концесия за ползване не може да бъде по-дълъг от 25 години, освен ако със специален закон не е предвиден друг срок.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Проектът предвижда концесии вече да се дават от различните министри, а не от Министерския съвет, както беше досега.
От обхвата на закона са изключени процедурите, свързани с подземни богатства, а според мотивите на Министерския съвет новият нормативен акт е с цел съобразяване с европейски директиви по темата,
Новите текстове предвиждат отменяне на действащите Закон за концесиите и Закон за публично-частно партньорство и изменят законите, съдържащи разпоредби, свързани с концесии.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско