Дълбоко под повърхността на Марс е открита вода

14 май 2025, 07:50 часа • 8492 | прочитания

В продължение на векове нашият космически съсед Марс е привличал вниманието на учени и мечтатели. Този студен, прашен свят има едни от най-зрелищните пейзажи в Слънчевата система – гигантски каньони, колосални вулкани и безкрайни равнини. Сега Червената планета изглежда суха и безжизнена, но в далечното минало там е имало много течна вода. Има все повече доказателства за това: древни речни корита и следи от пресъхнали езера, минерали, които се образуват само във водна среда. Тези открития показват, че Марс е бил по-топъл и по-влажен преди милиарди години, преди да се превърне в пустинята, която виждаме днес.

ОЩЕ: Учени открили извънземен живот на Марс, но случайно го убили, твърди нова противоречива теория

Международен екип от учени от Китай, Австралия и Италия решил да разбере дали Марс все още има подземни запаси от течна вода – ключово условие за евентуален живот и бъдещи изследвания. Изследователите са споделили своите открития на страниците на National Science Review.

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

„Водата е главният ключ към разгадаването на мистериите на живота и бъдещето на човечеството на Червената планета“, казва професор Хрвое Ткалчич от Австралийския национален университет, ръководител на изследването.

За основа на изследването са послужили сеизмични вълни от два мощни метеоритни удара (S1000a и S1094b) и най-голямото марсотресение (S1222a), регистрирани от сеизмометъра на сондата InSight. Аномалиите в скоростта на разпространение на вълните на дълбочина от 5,4 до 8 километра, където те се забавят, са ясен знак за наличието на течност. Изчисленията показват, че ако цялата тази вода се разпредели по повърхността на Марс, тя би покрила планетата със слой с дебелина от 520 до 780 метра.

ОЩЕ: Учени изчислиха точно къде на Марс ще могат да разцъфнат дръвчета

Тези резултати се основават само на данни от мястото на кацане на InSight и ситуацията може да е различна в други райони на Марс, подчертават авторите на изследването. Откриването на огромен подземен резервоар с вода обаче променя нашето разбиране за Червената планета. Оказва се, че Марс не е загубил цялата си вода – той я е скрил дълбоко под повърхността.

ESA/DLR/Freie Universitat Berlin (G. Neukum)

Това откритие е важно преди всичко за бъдещи експедиции. Ако наистина има достъпни запаси от вода под марсианската пустиня, това би улеснило значително създаването на постоянни бази. Освен това подземните водоеми биха могли да служат като местообитание за микроорганизми, ако някога такива някога са живели на Червената планета.

ОЩЕ: Липсващата марсианска атмосфера е открита в километров слой глина

Докато космическите агенции подготвят първите пилотирани мисии до Марс, новите данни ще помогнат за избора на най-добрите места за кацане и разработването на стратегии за използване на местните ресурси. Може би в близко бъдеще човечеството ще може не само да открие следи от древен живот там, но и да създаде първите селища.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес