Църковният празник, който църквата отбелязва утре, е посветен на паметта на четиридесет и пет мъченици, пострадали в арменския Никопол и засвидетелствали с кръвта си непоколебимостта на вярата си. Ето какво трябва и не трябва да се прави утре.
История на Св. 45 мчци в Никопол Арменски
Светците пострадали в началото на IV век при нечестивия владетел Ликиний, съвладетел на равноапостолния император Константин. Ликиний издал указ, с който задължавал хората, живеещи в неговия регион, да се покланят само на езически богове. В противен случай, ако някой продължил да изповядва християнството, имуществото му било отнемано и след това бил подлаган на мъчения и смърт.
Какъв църковен празник е на 9 юли и какво е задължително да се яде?
Когато тази заповед се чула в арменския Никопол, езичниците веднага започнали да подготвят всичко, за да открият и унищожат възможно най-бързо християните. Виждайки всичко това, група от повече от четиридесет християни, водени от Леонтий, Маврикий, Даниил и Александър, които били благородни и благочестиви хора, решили открито да изповядат името Христово.
Всички те били незабавно изпратени на съда на хегемона на Арменската област. След като изслушал признанията им, хегемонът бил много изненадан от смелостта и единодушното съгласие на толкова много хора, които без страх, по собствена воля, дошли да бъдат измъчвани.
8 юли: Какъв църковен празник е утре и какво НЕ трябва да се прави
Хегемонът се опитвал напразно да ги убеди да се поклонят и да принесат жертви на езическите богове, защото светиите, подкрепяни от Божията благодат, били непоколебими. Виждайки, че опитите да се убедят християните са безрезултатни, владетелят заповядал да бъдат измъчвани.
Светиите страдали дълго време, но никой от тях не показал слабост. Всички стояли твърди във вярата докрай. Игемонът, виждайки непоколебимостта им, заповядал на войниците да запалят огън и да ги изгорят всички. Така приключили мъките на 45-те мъченици от Никопол Арменски – с вечен и нетленен венец на мъченичество църквата ще ги помни и винаги молитвено ще ги моли за застъпничество пред Бога, когото обичали повече от живота си.
Какво трябва и не трябва да се прави на 10 юли?
На този празник, както и на всеки друг ден, Църквата призовава да не се караме, да избягваме нецензурния език, злобата, алчността и да отказваме да помагаме на нуждаещите се.
Народните поличби забраняват хвърлянето на боклук или ругатните близо до вода - това може да лиши човек от здраве и късмет. Днес не можете да се перете, чистите или подстригвате. Не трябва и да се обличате с мръсни дрехи, защото това означава болест, а споделянето на плановете за бъдещето означава провал. На този ден непременно трябва да се изкъпете и да облечете чисти дрехи - това ще ви предпази от болести през цялата година.
Какъв църковен празник е на 7 юли, какво НЕ трябва да се прави