Получавате това, с което се примирявате - 7 признака, че стандартите ви са твърде ниски и трябва да предизвикат тревога.
Стара поговорка гласи: „Ние учим хората как да се отнасят с нас“ и това перфектно обобщава същността на самочувствието. Това, което приемаме от другите – и от самите себе си – говори много за нашата самооценка. Ако някога сте се чувствали изтощени, неуважени или заседнали в нещастни взаимоотношения, работна среда или лични ситуации, има вероятност стандартите ви да са по-ниски, отколкото си мислите, и да имате ниско самочувствие.
Още: 8 скрити проблема с психиката ви, които домът ви разкрива
В момента, в който започнете да държите себе си - и другите - отговорни, нещата се променят. Не е лесно, но ако не отстояваш това, което заслужаваш, животът ще ти даде това, което толерираш от другите.
Още: „Направи си сам“: 3 японски концепции за щастие
Ето 7 признака, че вашите стандарти са твърде ниски - за да знаете за какво да внимавате и да се вдъхновите да обърнете нещата.
1. Не казвате какви са вашите нужди
Случвало ли ви се е да кимате с „да“, когато съществото ви крещи „не“ ? Шефът ви кара да работите до късно за трети път в рамките на една седмица или приятелят ви „забравя“ да върне заема, а вие се преструвате, че това не е голяма работа. Може да изглежда, че просто сте учтиви или избягвате конфликт, но това, което всъщност се случва, е, че премълчавате нуждите си.
Още: Научна теория: На всеки 7 години, животът ни се променя кардинално
Ако постоянно оставяте границите си да се плъзгат, за да запазите мира или да избегнете спор, това е червен флаг. Хората, които искрено ви уважават, искат да чуят какво наистина имате предвид, а не това, което мислите, че искат да кажат. Вашият глас има значение. Независимо дали става въпрос за бизнес сделки или лични отношения, не забравяйте да го кажете.
2. Вие толерирате неуважение
Понякога е фино: подигравателна забележка или обещание, което човекът никога не си прави труда да спази. Друг път може да е по-очевидно, като публично унижение или обиди. Неуважението има много форми, но горчивият вкус винаги е един и същ – усещане за обезценяване. Ако го оставите, защото смятате, че нямате избор, това е голям знак, че вашите стандарти се нуждаят от сериозно надграждане.
Не трябва да започвате да атакувате в момента, в който някой повиши тон. Но ако продължавате да се справяте с неуважение, без да му се противопоставяте, всъщност казвате на хората, че могат да продължат да го правят.иди
Още: Будистки монах: Способността да забравяме е инстинкт за самосъхранение
3. Вие се задоволявате с по-малко в отношенията
Той надхвърля романтичните връзки, въпреки че често е в тях. И често е в приятелства, бизнес партньорства, дори семейни. Ако винаги сте даващият и никога този, който взема, или ако чувствате, че нуждите или чувствата на другия винаги засенчват вашите, нещо не е наред. Отношенията трябва да са двупосочни.
Когато вие сте единственият, който се интересува от справедливостта или единственият, който показва истински усилия, вие се съгласявате с това. Ако продължавате да си измисляте извинения като „Е, може би са имали лош ден“ или „Такива са“, вие поставяте техния комфорт над собственото си самочувствие. Ако повечето взаимодействия ви карат да се чувствате изтощени, а не добре, помислете с какво се примирявате.
4. Съгласявате се да работите за малка заплата
Още: Психолог: Tоксичната позитивност е риск за здравето
Приемали ли сте някога заплата, която е далеч под средната във вашата сфера, или сте останали на работа, която не предлага място за растеж? Може би това е „добър опит“ или „прилична стъпка“, но не се страхувайте да се стремите по-високо.
Самочувствието често навлиза в професионалната сфера: увереността ви в собствената ви стойност засяга не само заплатата ви, но и начина, по който се възприемате от вашите клиенти и колеги. Освен това, ако работната ви среда е токсична – помислете за неуважителни шефове, неетични практики или липса на подкрепа – и просто я преглъщате за заплатата, вие си казвате, че не заслужавате по-добро.
Думите, които изричате днес, рисуват живота, който ще имате утре
Вярвате или не, глобалният пазар на труда е огромен. Винаги има шанс да се намери по-добро решение, дори ако това означава надграждане или преместване в нова среда.
5. Оправдавате се за чуждото поведение
Още: Какво казва пълната мивка с чинии за психиката ви
Всички имаме приятел, който винаги закъснява, колега, който никога не спазва крайните срокове, или близък човек, който отказва да общува. Но ако се подразбира, че ще ги покриете или ще рационализирате лошото им поведение , това е знак, че толерирате много повече, отколкото трябва.
8 етапа от живота, които трябва да сте преживели до 50 години
Разбира се, всеки има лоши дни. Но ако това е модел и все още казвате неща като „Те не мислят така“ или „Те просто са такива“, вие нормализирате поведение, което не би трябвало да е нормално. Ако бизнес партньор има навика да пропуска важни срещи и вие адаптирате целия си график към него, той не приема времето ви сериозно. Ако откриете, че постоянно защитавате лошото поведение на някой друг, време е да се запитате защо.
8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
6. Пренебрегвате собствените си чувства
Случвало ли ви се е да се чувствате с това натрапчиво чувство, че нещо не е съвсем наред – въпреки че на хартия всичко изглежда „наред“? Може би се чувствате неудобно около определен човек или се страхувате да отидете на работа, но вдигнете рамене, защото не можете да определите проблема . Това чувство често е вашият вътрешен компас, който ви казва, че сте извън курса.
Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?
Вслушването в тези вътрешни сигнали е от ключово значение за защитата на вашето емоционално и психическо благополучие. Когато започнете да игнорирате вътрешния глас, вие всъщност казвате, че собствената ви интуиция няма значение. Все едно да предадеш волана на живота си на някой друг.
7. Не празнувате постиженията си
Понякога не става въпрос за това как другите се отнасят с вас - а за това как вие се отнасяте към себе си. Ако постоянно приписвате успехите си на късмета или ако отказвате да празнувате победите си, защото „не беше толкова голяма работа“, вие не цените себе си. Същото е, ако никога не се стремите към следващото голямо предизвикателство, защото предполагате, че не сте достатъчно добър. И с времето този начин на мислене оформя начина, по който другите ви виждат. Ако винаги се принизявате, защо някой друг би си помислил, че сте способен на повече?
Зигмунд Фройд: Kак хората проектират емоциите си върху вас
Повишаването на стандартите ви не означава, че трябва да станете взискателни или арогантни – това означава да уважавате себе си достатъчно, за да спрете да приемате по-малко. Ако някой от тези знаци ви е накарал да спрете и да си помислите: „Това звучи като мен“, тогава вероятно е време да подобрите това, което искате от живота.