Какво нашепва къщата ви за вътрешния ви свят или какви 8 скрити проблема може да разкрие за вас вашият (не)подреден дом?
Почистването на къщата е релаксиращ ритуал за някои и вечна борба за други. Но отношението ни към подредеността или липсата на такава може да каже много за нашия вътрешен свят. От чиниите в мивката до съдържанието на разхвърляното чекмедже, всичко в дома ни често отразява емоционалното ни състояние и вътрешните ни проблеми .
Според една стара поговорка - как прекарваме дните си, така прекарваме живота си.
Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето
Време е да разберете какво може да шепнат домовете ви за вътрешния ви свят.
1. Извън погледа и далеч от ума: скрит безпорядък
На пръв поглед някои къщи изглеждат идеални. Масите са чисти, подовете са излъскани и всичко изглежда на мястото си. Но погледнете в някое чекмедже или килер и ще видите съвсем различна история – разписки, счупени дрънкулки, пликове, цветни чорапи, всичко натъпкано на купчина.
Карл Юнг: Аз не съм това, което се е случило с мен, а това, което съм решил да бъда
Това е отличителният белег на „демонстративна личност“, човек, който е силно заинтересован да изглежда перфектен пред другите хора. Тя крие разстройството си, точно както може да крие уязвимостта или несъвършенството си, в опит да запази контрола и да избегне осъждане. Това е механизъм за справяне, който може да бъде успокояващ, но също така може да създаде напрежение.
Още: 8 етапа от живота, които трябва да сте преживели до 50 години
Интересното е, че учените са открили, че бъркотията често се свързва с отлагане . Хората, които избягват да подреждат, обикновено избягват и трудни разговори, решения или реалности в други области на живота си.
2. Отложен ремонт: в очакване на "перфектното" бъдеще
Имате ли приятел, който има спукан кран, който никога не поправя, защото е „временно“, или човек, който не иска да купува мебели, защото „скоро се мести“? Много от нас отлагат ремонтите и подобренията, очаквайки, че в бъдеще ще се преместим и всичко ще се промени.
От психологическа гледна точка може да означава „мечти, ориентирани към бъдещето“ . Хората с този начин на мислене често се чувстват в капан, очаквайки, че с нова работа или позиция всичките им трудности ще изчезнат. Въпреки това, без да предприемат конкретни стъпки за постигане на целите, те могат да се окажат в безкраен цикъл на „чакане“ без реална промяна.
Още: Думите, които изричате днес, рисуват живота, който ще имате утре
Правенето на дори малки промени – като окачване на нова картина или най-накрая поправяне на крана – може да ни приземи в настоящето, помагайки ни да се наслаждаваме на това, което сме, а не само на това, което мислим, че трябва да бъдем.
3. Разхвърляната работна повърхност е знак за креативност
Работните места на някои хора са безупречни, докато други изглежда процъфтяват в нещо, което може да се опише само като „организиран хаос“. Хартии, моливи, чаши за кафе, бележки, стикери - всичко е струпано на масата. Ако това звучи като вас, може би сте чували коментари за това колко неорганизиран изглежда вашият работен плот. Но изследванията показват, че всеки облак има сребърна подплата: безпорядъкът може да е признак на творческо мислене !
Алберт Айнщайн веднъж се пошегувал: „Ако разхвърляното бюро е знак за разхвърлян ум, какво означава празното бюро?“
Още: Зигмунд Фройд: Kак хората проектират емоциите си върху вас
Тезата му е вярна, тъй като изследванията показват, че хората, които работят в творчески хаос, често измислят иновативни идеи и нестандартни решения.
Основното обаче е да разберете дали хаосът ви помага или ви пречи. Ако все още можете да намерите това, от което се нуждаете сред бъркотията, има вероятност вашата креативност да процъфтява в тази среда.
4. Препълнени мивки, кошове за пране и кофи за боклук доказателство за отлагане
За някои неоправено легло, препълнена мивка или препълнен кош за боклук не е просто задължение, което не искате да вършите точно сега, а симптом на по-дълбок навик за отлагане. Отлагането на прости задачи може да показва по-сериозен проблем: тенденцията да се избягва справянето със стресори, като се отлагат за утре."
Още: Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си
Според психологията отлагането често се корени в страх от провал или перфекционизъм. Домакинската работа може да изглежда незначителна, но често служи като барометър за желанието ни да поемем отговорност и отчетност за живота си.
Изследванията показват, че изпълнението на тези малки задачи може да подобри фокуса и да намали стреса, създавайки усещане за постижение, което се пренася в други области на живота.
5. Усещането, че никой не живее в пространството
Случвало ли ви се е да влезете в къща и да ви се стори малко... празна? Минимален декор, никакви лични подробности и общото усещане, че всъщност никой не живее там. Такъв дом може да показва нежелание за установяване или липса на лична отговорност за пространството - често срещана черта сред онези, които може да се чувстват откъснати от собствения си живот.
Още: Фройд: Ние срещаме само тези, които вече съществуват в нашето подсъзнание
Този вид мислене често отразява това, което психолозите наричат "живот в преход" . Хората с този манталитет често избягват да инвестират напълно в живота си или заобикалящата ги среда, често поради страх от обвързване или неизпълнени житейски цели. Отделянето на време за персонализиране дори на малко кътче от вашия дом може да помогне за създаването на чувство за принадлежност и стабилност, закрепвайки го тук и сега.
6. Хаос в кухнята
Кухнята често се нарича сърцето на къщата. И когато това пространство е пренебрегнато – изцапани плотове, преливащи мивки и разхвърляни рафтове – това може да е знак за по-големи проблеми със самообслужването.
Най-лесният начин за почистване на скарите на фурната с домашни средства
Проучванията на претрупаните пространства са установили, че разхвърляните пространства за приготвяне на храна са свързани с емоционални проблеми, вариращи от лека тревожност до по-тежки симптоми на депресия . Когато хората се борят да поддържат кухнята си чиста, това често е знак за отслабваща мотивация или ниско самочувствие. Поддържането на това пространство подредено обаче може да насърчи по-доброто самообслужване и да внуши по-силно чувство за контрол.
Още: Този експеримент от топ експерт показва - Защо лъжем и какво казва това за нас?
7. Твърде много неща
Някои къщи са буквално пълни с неща - купища списания, колекции от дрънкулки, дори стари играчки и прашни сувенири . Въпреки че е естествено да запазите някои спомени, твърде много „неща“ може да бъде ясен знак, че някой е устойчив на промяна.
10 неща, които трябва задължително да почистите в дома си през април
Привързаността към неща от миналото създава усещане за познатост , което често е привлекателно за тези, които се тревожат за промяна. Изобилието от дрънкулки също може да служи като защита, помагайки за запълване на емоционална празнота или запазване на спомени. Въпреки това, премахването на съдържание може да освободи както физическо, така и умствено пространство, което ви позволява да се насладите по-пълно на настоящия момент.
8. Стерилно чиста къща
Още: Учени: Стресът може да промени вашето ДНК, но също така и гените на вашите деца и внуци
След това има домове, които изглеждат така, сякаш са излезли направо от корицата на списание - безупречни, организирани и може би дори малко смущаващи . Въпреки че спретнатостта често се възхвалява, има граница, в която тя преминава от здравословен навик до перфекционизъм.
Честа грешка: Как правилно се почиства индукционен котлон
Психолозите отбелязват, че някои хора развиват това, което наричат „компулсивно подреждане“ като начин да се справят с дълбока тревожност. За тези хора почистването се превръща в облекчаване на стреса, тъй като се опитват да въведат ред в заобикалящата ги среда, за да почувстват контрол. Изследванията потвърждават, че почистването може временно да намали безпокойството , но прекомерното почистване може да показва по-дълбоки страхове и нуждата от външна помощ за разрешаване на основните проблеми.