Прахът не се появява просто от нищото в дома ни. Често дори да не усещаме, има неща у дома, които задържат прах. Ние до толкова сме свикнали да са там, че дори не се е и усещаме.
Още: Стихотворение на деня, 3 май, от Димчо Дебелянов
Още: Мощна техника за привличане на сродната ви душа
Освежител
Нещата би трябвало да са по обратния начин, но не точно. Прахът се утаява, благодарение на влагата. Във влажна среда различните паразитите се развиват по-бързо. Най-честият проблем са акарите.
Сушилня за дрехи
Още: Календар на геомагнитните бури за май 2025 – не пропускайте тези дати
Още: Най-хубавите пожелания за Гергьовден 2025
Не винаги имаме възможност да простираме навън, но не и добре да го правим в стаята, където стоим най-много. Това е така, защото влажността се повишава, съответно и събирането на прах. Дори и да не използвате сушилня твърде често, тя отново събира прах. За сушене на дрехи се препоръчват места, които са студени и можете да отворите за постоянно. Така влагата няма къде да се застои, съответно и не става благоприятно място за развитие на бактерии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тимус – „Точката на щастието“ в тялото: Как да я активираме
Още: Топ 10 на най-известните скулптури, които всеки трябва да знае
Спално бельо
Един от големите източници на прах е спалното ни бельо. На него всичко се задържа, дори пърхот и кожни частици. Това е просто рай за акари и всякакви бактерии. Всичко това рано или късно отива във въздуха, който дишаме. Леглото трябва да се оправя поне половин час ставане. Не го правете по-рано, защото така ще осигурите време на бактериите за размножаване. Ако нямате възможност, изтупайте чаршафите и тогава ги сгънете. Спалното бельо е добре да се сменя веднъж седмично.
Уреди
Още: 6 знака, че сте на прага на пълна трансформация
Още: На колко време е най-добре да се боядисва косата?
Не се сещаме често да чистим зад хладилника или телевизора, но също оттам идват прахови частици. Чистете, ако не всеки ден, то поне веднъж седмично, за да не се натрупва прах.
Текстил
Мебелите също задържат прах, особено от текстил. Меките мебели са особено благоприятна среда за развитието на различни бактерии. Именно защото са такива, то е добре да ги почиствате редовно. Достатъчно е само да ги минете с прахосмукачката веднъж седмично и поне на 3-6 месеца да ги дадете за пране.
Килими
Тук прахосмукачката няма да ви помогне. Трябва да правите често почистване и то мокро. За целта най-добре е да си вземете уред за почистване с пара и така ще можете да решите проблема.
Отворени шкафове
Дрехите в шкафовете също съдържат прах. Когато държите шкафовете отворени, прахът по-лесно се разпространява. Така се наслоява във въздуха и после се чудите защо го има по мебелите и т.н. Хубаво е и там да правите редовно почистване, за да не се наслоява в пантите и в самите врати.