Ксилитолът е естествен подсладител, който се добавя към широка гама от продукти за защита на зъбите от кариес и като заместител на захарта. Знаете ли, че той присъства в кората на дърветата и растенията? Също така в някои плодове и зеленчуци като сливи, ягоди и карфиол. Освен това нашето собствено тяло произвежда ксилитол, макар и в много малки количества.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 12 май /валутен калкулатор/
Ксилитолът може да прилича на захар, защото има подобен вкус. Разликата между тези два подсладителя е, че за разлика от захарта, ксилитолът не причинява кариес, така че не е вреден за зъбите.
Това е подсладител, който съдържа 40% по-малко калории от захарта и намалява вероятността от появата на кариес от 30% на 85%.
Запознайте се с всичките му предимства!
Още: Стихотворение на деня, 12 май, от Пейо Яворов
Още: Как веднага да разпознаем качественото краве масло от фалшивото?
Този подсладител е използван за приготвяне на напитки, бонбони и дъвки, които не съдържат захар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/
Предимства на ксилитол
Рафинираната захар съдържа ненужни калории и вещества, които в крайна сметка могат да увредят тялото ни. Въпреки това има и други много по-здравословни нейни заместители, включително ксилитол, сироп от агаве или захар от панела.
По този повод пристъпваме към анализиране на полезните за здравето свойства на ксилитола:
Още: Стихотворение на деня, 11 май, от Димчо Дебелянов
Още: Защо бурканите стават бомбаш? Какво трябва да знае всяка домакиня?
1. Укрепва имунната система
Ксилитолът повишава активността на белите кръвни клетки. По този начин укрепва имунната ни система и ни предпазва от появата на бактериални заболявания.
2. Увеличава костната плътност
Многобройни скорошни проучвания твърдят, че този подсладител увеличава костното и минералното съдържание, като по този начин намалява шансовете за заболяване от остеопороза.
3. Препоръчва се за диабетици
Ксилитолът се препоръчва напълно за хора с диабет. Тъй като не съдържа фруктоза, той не влияе върху нивата на кръвната глюкоза и инсулин.
4. Предотвратява кухини и инфекции в устата
Кариесът се образува чрез бактерии в устата. Те "перфорират" зъбите и ако не бъдат лекувани навреме, могат да причинят падането им.
Ксилитолът не само не причинява кариеси, но и ги предотвратява. Той колабира бактериите и им пречи да абсорбират глюкозата. По този начин предотвратява развитието на бактерии.
5. Забавя стареенето на кожата
Доказано е, че ксилитолът увеличава производството на колаген. Колагенът е вид протеин, който произвеждаме сами и който осигурява по-голяма устойчивост, еластичност и регенерация на тъканите. По този начин предотвратява образуването на бръчки и ни позволява да покажем много по-млада кожа.
6. Предотвратява случаите на отит
Вече обсъдихме антибактериалните свойства на ксилитола. По този начин също ни помага да се предпазим от ушни инфекции.
7. Използването на дъвки с ксилитол може да бъде ефективно в борбата с лошия дъх. Те също така спомагат за увеличаване на слюноотделянето, което благоприятства елиминирането на бактериите. Важно е да се има предвид, че резултатите от дъвката не са заместител на миенето на зъбите. Изплакванията, съдържащи ксилитол в концентрация най-малко 3,3% също помагат за предотвратяване на кариес и осигуряват приятно усещане за свежест, както и пастите за зъби с минимална концентрация от 10% ксилитол.
Ето 7 предимства, които го правят идеалният заместител на захарта.
А вие, опитахте ли го вече?