Как всъщност се върти Луната?
Още: Стихотворение на деня, 4 май, Радой Ралин
Още: Какъв църковен празник е на 4 май - традиции и обичаи
На всеки 24 часа повърхността на Земята се огрява от слънчева светлина на зазоряване и се спуска в пълен мрак при залез. Изгревът и залезът се случват, когато Земята се върти около оста си. Но какво ще кажете за спътника - Луната - той също ли се върти?
Земята се завърта около оста си за 24 часа.
Какво има от другата страна на Луната?
Още: Как се празнува Гергьовден в Турция?
Още: Защо в Гърция не празнуват Гергьовден на 6-ти май?
Но какво да кажем за Луната, тя също ли се върти?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как трябва да се пече агнешка плешка, така че да се топи в устата?
Да, Луната се върти, но го прави много по-бавно от Земята. Според НАСА един „лунен ден“ е около 29,53 земни дни. С други думи, докато Земята се върти веднъж на всеки 24 часа, Луната изгрява приблизително на всеки 709 часа.
Както при много небесни тела, въртеливото движение на Луната е наследство от процеса на нейното раждане. Една теория, наречена теория за гигантския удар, предполага, че преди около 4,5 милиарда години тяло с размерите приблизително на Марс се е разбило в развиващата се Земя. Топлината от удара на този теоретичен обект, наречен Тея, може да е създала океани от магма, стопявайки земната кора и карайки нашата планета да изхвърли голяма част от материала си в космоса.
Според хипотезата за гигантския удар тези облаци от прах и газ са започнали да се въртят, движени от енергията на първоначалния удар. В крайна сметка тези парчета материал започнали да се слепват и скоростта им на въртене започнала да се увеличава с увеличаване на масата. Луната е запазила ъгловия си момент след първоначалния сблъсък преди милиарди години.
Още: Бавно печено агнешко бутче - изисква повече време, но усилията наистина си заслужават
Още: Психологът Михаил Лебовски: Неспособността на родителите да се радват и смеят се предава на децата
За разлика от Земята, Луната няма атмосфера, така че няма съпротивление на въздуха за бавно движещи се обекти. По този начин, ако обектите върху нея започнат да се въртят, те са склонни да продължат да го правят много дълго време. Разбира се, има и други теории за това как Земята е получила своята Луна. Една от тях е теорията за гравитационното улавяне, според която Луната е блуждаещо тяло, подобно на астероид, което е уловено от гравитационното привличане на Земята. Според тази теория Луната е създадена някъде другаде в Слънчевата система и след това започва да обикаля около Земята. Ако се придържаме към тази хипотеза, тогава Луната вече би имала собствено въртене, когато Земята я е притеглила към себе си.
Земята и Луната упражняват гравитационно привличане една върху друга и силата на привличане, която винаги е по-силна, когато две тела са точно едно срещу друго, кара и Земята, и Луната да се разтягат леко. В резултат на това Луната придобива елипсовидна форма, а дългата й ос винаги е обърната към нас. Това явление също така причинява приливите и отливите на Земята всеки ден. Нашият спътник може да се върти много бавно, но въртенето му причинява важни събития, без които земните организми не биха могли да съществуват.