Спането отделно от партньора някога е било символ на лукс и статус, нещо запазено за кралски особи и изключително богатите. Преди няколко века, сред висшите класи на Европа, е било съвсем нормално семейните двойки да имат отделни спални. Днес учените казват, че така нареченият „нощен развод“ или „развод насън“ може да е добър, защото позволява по-качествен сън, пише „E-clinic“ .
„Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Какво означава „развод за една нощ“ и защо някои двойки го практикуват?
Въпреки че днес е стандартно партньорите да спят заедно в едно легло, определени обстоятелства, като например различни графици, хъркане или говорене насън, могат да доведат до решението да спят отделно. Тази практика, известна като „развод от съня“, има за цел да осигури по-добър сън и за двамата партньори.
Още: Психотерапевт: Как да се освободим от токсична връзка или приятелство?
Двойките често решават да спят отделно, когато сънят на единия партньор нарушава съня на другия – или когато двамата си нарушават съня. Причините могат да бъдат:
Родителите с малки деца също знаят как да спят отделно, за да си осигурят поне малко почивка. Същото важи и за партньори с различни предпочитания за стайна температура – единият обича хладно с вентилатор, другият топло.
Какви са предимствата на това да спиш отделно?
Въпреки че много двойки казват, че им е по-комфортно да спят заедно, обективните научни измервания (като електроенцефалограми) показват, че качеството на съня се влошава, когато двама души спят заедно. Доказано е, че сънищата са по-дълги и с по-добро качество, когато спят сами.
Още: Това е перфектната възрастова разлика за дълготрайна връзка
Освен това, когато единият партньор има нарушение на съня, като например безсъние или апнея, той често неволно събужда другия. Спането поотделно може да помогне в такива ситуации, а изследванията показват също, че нарушеният сън е свързан с по-ниско удовлетворение от връзката, така че спането поотделно може дори да я засили.
4 знака, че сте в кармична връзка, а не влюбени в сродна душа
Има ли някакви недостатъци?
Някои хора не обичат да спят сами и казват, че чувстват комфорт, сигурност и близост, когато партньорът им е до тях. Спането разделено често носи социална стигма, като знак, че нещо не е наред във връзката. Това се счита и за „смъртта на сексуалния живот“.
Но експертите предупреждават: само защото сънят разделен означава по-малко спонтанни интимни моменти, не означава край на интимността. Всъщност някои двойки дори правят по-чест секс, защото по-добрият сън води до положителни чувства във връзката, което също може да увеличи желанието за близост.
Още: Методът на триъгълника: Безпогрешна техника за съблазняване
Психотерапевтите съветват открити разговори за интимността, а креативността тук може да ви помогне много, като примера с една жена, която въведе „право на посещения“, така че съпругът ѝ да идва в леглото ѝ малко преди лягане или сутрин.
„Кошмарът“ не е задължително да е индикатор за слабост във връзката – напротив, той може да бъде знак за зрялост, грижа един за друг и споделено желание да функционираме по-добре. Стига да има комуникация и споделено желание за близост – леглото не определя любовта.