По стара българска традиция: ето как се суши суджук

11021
По стара българска традиция: ето как се суши суджук
Снимка: Pixabay

Ако и вие гледате с недоверие на част от предлаганите в търговската мрежа суджуци и луканки, съмнявайки се какво точно купувате и плашейки се от всички Е-та, изписани на етикета, време е да преоткриете старите български традиции  да се отглеждат животни в повечето селски дворове и да се приготвя домашен сушен суджук през месеца с най-светлите и най-вкусните празници – декември. 

Не са минали много години от онези снежни зими, в които коминчетата пушеха романтично, в селските дворчета се чуваха домашни животни, а на терасите се сушаха домашните суджуци, под които котките лакомо се облизваха. Дори да сте загърбили вилата на село и да нямате намерение да отгледате сами месото, нужно ви за суджука, нищо не ви пречи да си го приготвите сами и в града, за да сте сигурни в качеството му и да се насладите на вкуса му. Необходимо е само да знаете какво се слага в него и как се суши суджук, за да стане най-вкусен.

Каква е най-важната разлика между луканка и суджук?

Какво е суджук?

Приготвянето на суджуци е традиция за страната ни, като дори марка български суджуци – „горнооряховски суджук“ притежават патент за името в рамките на Европейския съюз. Макар да са различни рецептите за приготвяне на суджук в различните части от страната – в Горна Оряховица се приготвя само от прясно говеждо и подправки, в Разлог – само от свинско месо и подправки, а в други райони – от свинско месо и месо от едър преживен добитък, суджукът в крайна сметка представлява кълцано месо, независимо дали говеждо, свинско или смес, и подправки.

Домашните суджуци не съдържат оцветители, консерванти, подобрители. Към месото старите българи слагали само отбрани ароматни подправки – кимион, захар, сол, черен пипер, сминдух, чубрица и други. Използването на прясно и домашно месо, ароматни подправки от градината или балкана и сушенето на суджука на терасите, спазвайки старите традиции, са онези малки тайни, които правят суджуците от детството ни толкова вкусни и толкова различни от тези, които днес купуваме в търговската мрежа. Ако знаете как се суши суджук, може да си приготвите това вкусно мезе и в града, закупувайки чисто месо с доказано качество.

При сушене на суджук това е задължително - стара българска традиция

Как се суши суджук?

Кълцаното месо и подправките се пълнят в естествени черва, връзват се в краищата, придава се традиционната форма на суджука – подкова и се притиска, преди да се окачи за зреене и сушене. Процесите на зреене и сушене са не по-малко важни от качеството на месото и подправките, от които се приготвя суджукът. За да бъде вкусен и качествен, важно е да знаете правилата и тънкостите, свързани с въпроса как се суши суджук.

1.       От ключово значение е при пълненето на червата да не остане никакъв въздух.

2.       Мястото, на което се оставят суджуците, за да узреят, трябва да е хладно, а температурата там – относително постоянна. Важно е и да е проветриво. Това са важни условия за качественото сушене на суджука.

3.       В началото – първите 4-5 дни – суджукът изисква да му отделите време и внимание – необходимо е да го заглаждате, за да запазите първоначално придадената форма на подкова, както и за да гарантирате, че няма да остане въздух в червата.

4.       Последната стъпка е притискане на суджуците за около ден, за да се сплескат, последвано от окачването им на хладно и проветриво място, където да изсъхнат.

5.       Проявете търпение. Средно месец ви е нужен – от 20 до 40 дни, което зависи от избора на месото, за да е готов суджукът ви за консумация.

Поднесете с домашно червено вино – златна класика, която ще превърне дома ви в притегателно място за роднини и приятели.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Изпратена по погрешка: Котка пропътува хиляди километри с куриерска фирма (СНИМКА)

Кулинарна Арена - ексклузивна галавечеря и цирков спектакъл

Колко чаши кафе трябва да пием на ден, за да сме здрави?

Имайте едно наум: Тези храни могат да съдържат нитрати

Боядисване на великденските яйца: Природни рецепти от миналото

Как да се преборим с чувството за малоценност?

Защо суровите броколи са по-полезни от задушените?

Кога ставаме стари: Интересно изследване

Най-разтърсващото любовно българско стихотворение

Любовен съвет за всяка зодия за 29 април 2024

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com