Не всички почистващи методи, които познаваме могат да ни отърват от микробите и вирусите. Такива са оцетът, содата за хляб, етеричните масла и други алтернативни подходи, за които ще споменем по-долу.
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
Много домакини избягват да използват твърде вредните и агресивни съставки на традиционните почистващи препарати за обеззаразяване на дома. Те отдават предпочитанията си за някои нетрадиционни алтернативи. Тези методи, обаче, нямат никакво противодействие на вирусите, а това е още по-опасно за здравето. Алтернативните начини за почистване дават на хората фалшива увереност, че всичко около тях е напълно стерилно. Това е особено вредно за здравето, тъй като вирусът е някъде там, а ние не сме предпазени от него.
Кои са начините за почистване, които не убиват вирусите, но все пак се прилагат?
Разтвор за дезинфекция с алкохол, чиято концентрация е по-малко от 70%
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
Ако разтворът на спирт с вода, който използвате за дезинфекция е в по-малък процент от установения от компетентните органи, той със сигурност не убива вирусите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Разтвор с оцет или сода
Често използвани методи за почистване са разтворите на оцет и сода с вода. Тези средства имат антибактериални свойства, но не могат да унищожат вируси и микроби, особено тези от рода на корона вируса. За да защитите дома си от тези патогени, прилагайте утвърдените почистващи препарати, които са одобрени от здравните органи.
Етерични масла
Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?
Още: "Деня на труда": Историята на движението, което забрани детския труд и даде права на работниците
Известни са антибактериалните и антигъбични свойства на етеричните масла. Някои дори се смятат за антисептици. Те, обаче, не са достатъчно мощни да унищожат вирусите. Изследванията не са доказали до момента ефективността им в борбата с вирусите.
Мокри кърпички
Много от пакетчетата с мокри кърпички имат етикет „антибактериални“, но това не означава, че са и „антивирусни“. Вирусите и бактерии се убиват от различни субстанции. Мокрите кърпи не ви предпазват от зараза с вирусни частици.
Бебешки кърпички
Бебешките кърпички са още по-неподходящи за борба с вирусите и бактериите. Те са с 99% вода в съдържанието, която е подходяща за освежаване и изтриване, за да не бъдат толкова агресивни за нежната детска кожа. Тези кърпички в никакъв случай не унищожават вируси и бактерии.
Ако искате наистина да сте защитени, използвайте препаратите, които са изрично упоменати като такива. Те се продават в специализирани санитарни магазини и имат сертификат за това.