Хората използват лечебни растения, за да подобрят здравето си от незапомнени времена. Установено е, че дори древните шумери през 3-то хилядолетие пр.н.е. успешно са използвали повече от двадесет хиляди растения в полза на човешкото здраве.
Още: Чай №1 за намаляване на подуването на корема
Фитотерапията (така се нарича билколечението) е доразвита в Китай, Тибет, Индия и Египет, докато накрая древногръцкият учен Хипократ (460-370 г. пр.н.е.) систематизира тези знания. Именно той, основателят на съвременната медицина, е вярвал, че „медицината е изкуството да се имитира лечебното действие на природата“, тъй като лечебните билки съдържат в концентрирана форма всичко, от което се нуждае един жив организъм.
Приложение на растенията
Всяко лечебно растение съдържа едно или повече вещества, които при подходящи условия могат да проявят лечебни свойства. Разпределението на тези вещества в лечебното растение често е неравномерно. Ето защо, когато събирате лечебни билки, трябва да знаете къде са концентрирани полезните елементи и кога концентрацията им е максимална в растението.
Още: Жълтият кантарион: Лек за много болести, но не за всеки
Ако хранителните вещества са разпределени в цялото растение, тогава то се събира в началото на цъфтежа, като едновременно с това се събират и лечебни растения, от които се използват всички надземни части.
- Листата обикновено се събират преди цъфтежа, с изключение на подбела, който се бере след цъфтежа.
- Събирането на корени и грудки от лечебни растения се извършва през есента, когато движението на сока в растенията спре, или в началото на пролетта, преди да започне.
- Семената и плодовете се събират по време на периода на пълното им узряване.
- Кората на всички лечебни растения се събира през пролетта по време на движението на сока в растението.
Събирането на надземни части на лечебни билки, особено цветове, трябва да се извършва в сухо време и след като росата се е стопила, тъй като само при това условие естественият цвят на лечебните растителни части може да се запази по време на сушене и да се предпази от самозагряване (бактериални и гъбични процеси на разлагане), което често води до загуба на лечебни свойства от растението.
Още: Ето защо си струва да ядете сурово какао всеки ден – 5 доказани ползи
Кората на лечебните растения се отстранява от стволовете и клоните (зърнастец), а при дъба - само от клоните - като се правят кръгови разрези по дървесината и разрез по ствола от един кръгов разрез до друг и се откъсва ръчно отгоре надолу.
Вековният опит в употребата на лечебни растения показва, че ефектът им върху различните хора може да варира и зависи от характеристиките на организма. Съществува и мнение, че лечебните билки имат по-добър ефект, когато се използват в комбинация с няколко растения, отколкото когато се използват поотделно.
Не става въпрос само за различни активни принципи в различните растения, но и за факта, че полезните вещества на едно лечебно растение се освобождават за своята работа или се стимулират от някои вещества на друго растение, което всъщност не е директно лечебно, т.е. просто действа като катализатор.
Още: Природният заместител на захарта с многобройни ползи за здравето
При сложни заболявания, ефектът от лечението се определя не от една лечебна билка, а от тяхното взаимодействие. Това със сигурност трябва да се вземе предвид при изучаване на ефективността на използването на традиционни лечебни растения.
Списък на лечебни билки и растения
Лечебна ружа: Althaea officinalis - корените имат отхрачващи, противовъзпалителни свойства, използват се при възпалителни състояния на дихателните пътища и фаринкса, съпроводени с трудно откашляне на храчки, при възпаление на сливиците и мекото небце.
Бяла бреза: Betula pendula - пъпките и листата се използват в народната и официалната медицина, имат диуретично, холеретично, потогонно, кръвопречистващо, бактерицидно, противовъзпалително и ранозаздравяващо действие.
Още: Белият равнец: Лечебни свойства, приложения и ползи за здравето
Черен бъз: Sambucus nigra - препаратите от цветовете на черен бъз имат потогонно, диуретично, противовъзпалително и дезинфекциращо действие. Те се използват под формата на настойки, пари, отвари; при настинки, грип, заболявания на горните дихателни пътища, бъбреците и пикочния мехур, за изплакване на устата.
Лечебно великденче: Veronica officinalis - препаратите от Veronica officinalis проявяват бронходилататорно, противокашлично, противовъзпалително, апетитостимулиращо, аналгетично, спазмолитично, антиконвулсивно, антитоксично, хемостатично, фунгицидно действие.
Втора част можете да прочетете тук.
Още: Билките, които се берат през месец май - пълно ръководство