Първа част можете да прочетете тук.
Змийска трева: Polygonum bistorta - В медицината настойките и отварите от коренището се използват като хемостатично, противовъзпалително и стягащо средство, особено при чревни заболявания.
Външно се използват за изплакване на устата при различни възпалителни процеси, болка, лечение на рани, изгаряния и фурункулоза, както и при някои гинекологични заболявания. Счуканите коренища от плевел се включват в стягащите стомашни чайове.
Още: Лайка у дома - от саксията до чая
Сладка детелина: Melilotus officinalis - Билката сладка детелина се използва като лечебна суровина. Съдържа 0,4-0,9% кумарин, кумарова киселина, дикумарол, мелилотин, етерично масло, слуз. Препоръчва се като антиконвулсант при ангина пекторис и коронарна тромбоза.
Включва се в състава на сборове, използвани външно като омекотяващо средство при абсцеси и разсейващо средство при ревматизъм. Спомага за увеличаване на броя на левкоцитите при пациенти с левкопения, дължаща се на лъчетерапия.
Жълт кантарион: Hypericum perforatum - отварата от жълт кантарион се използва като стягащо и антисептично средство, за изплакване при възпалителни заболявания на лигавицата на устата и гърлото, за смазване на венците при стоматит.
Дива ягода: Fragaria vesca - Водна настойка от листа от дива ягода се използва като диуретик при уролитиаза и холелитиаза. Употребата им се предписва и при диабет и анемия.
Още: Хормонален дисбаланс? Тези 10 билки ще променят всичко
Невен: Calendula officinalis - препаратите, приготвени от невен, имат успокояващ ефект върху централната нервна система, намалявайки рефлекторната възбудимост. Те имат бактерицидни свойства срещу редица патогени, особено стафилококи и стрептококи.
Конски кестен: Aesculus hippocastanum - Сапонинът есцин, съдържащ се в плодовете, може да се използва за медицински цели (при лечение на заболявания като разширени вени, отоци, изкривявания) и в хранителни добавки.
Коприва: Urtica dioica - В медицината се използват главно листата на копривата. Използват се при радикулит, чернодробни заболявания, заболявания на жлъчния мехур, уролитиаза, неврози, скрофулоза, фурункулоза, бронхит, туберкулоза, хипо- и авитаминоза. Използва се под формата на отвара от листа при косопад и пърхот.
Дребнолистна липа: Tilia cordata - Липовият цвят има противовъзпалително, потогонно, седативно, температуропонижаващо и диуретично действие. В медицината се използва при настинки като потогонно и антипиретично средство, а също и като бактерицидно средство за изплакване на устата и гърлото.
Още: 5 древни тайни за красива кожа без химия
Репей: Arctium lappa - Настойки от листа се използват при заболявания на бъбреците и жлъчния мехур, болки в ставите, чревни разстройства (запек), диабет. Пресните листа се използват като антипиретик, при ревматизъм, мастопатия и за заздравяване на рани.
Подбел: Tussilago farfara - Подбелът е ценно средство за лечение на кашлица, особено магарешка кашлица, а също и на слузести храчки. Чаят, приготвен от него, може да облекчи кашлицата, да направи вискозната бронхиална слуз по-течна и следователно да донесе истинско облекчение на пациенти с хроничен бронхит, пневмокониоза и белодробен емфизем.
Полска мента: Mentha piperita - В медицината листата от мента се включват в стомашни, газогонни, успокоителни и жлъчегонни чайове, ментови капки за гадене, като стимулант на апетита и спазмолитично средство за стомаха.
Още: Ето защо си струва да ядете сурово какао всеки ден – 5 доказани ползи
Живовляк: Plantago major - В научната медицина листата се използват като средство за заздравяване на рани, противовъзпалително, хемостатично, отхрачващо, хипнотично, аналгетично, бактерицидно и антиалергично.
Обикновен пелин: Artemisia vulgaris - В медицината се използват листните връхни части на растението, събрани по време на цъфтежа, и корените, събрани през есента.
Пелинът подобрява апетита и храносмилането, има тонизиращо, успокояващо, хематопоетично, ранозаздравяващо, холеретично и леко слабително действие; подобрява стомашната функция и помага при треска.
Още: Белият равнец: Лечебни свойства, приложения и ползи за здравето
Пирей: Agropyron repens - В научната медицина коренищата на пирей се използват като регулиращо солевия метаболизъм, обгръщащо, отхрачващо, потогонно, слабително, диуретично и кръвопречистващо средство, а също и като основа за хапчета.
Лайка: (Matricaria recutita) - Запарката от цветове на лайка има противовъзпалително, хемостатично, антисептично, леко стягащо, обезболяващо, седативно, антиконвулсивно, потогонно, холеретично действие.
Касис: Ribes nigrum - Касисът има потогонни, диуретични и стягащи свойства. Листата, пъпките и плодовете на касис имат дезинфекциращ ефект, свързан с етеричните масла.
Още: Билките, които се берат през месец май - пълно ръководство