Това са едни от най-мръсните неща у дома, които винаги забравяме да почистим

5492
Това са едни от най-мръсните неща у дома, които винаги забравяме да почистим
Снимка: Thinkstock Images

Без значение колко често почиствате дома си и колко чист ви изглежда, има предмети, в които микробите продължават да царуват, дори и да не го забелязвате. През 2015 година изследователи от Колорадския университет правят проучване на 1200 американски домакинства. Откриват над 9000 различни вида микроби, бактерии и гъби. Казано по-просто, макар и почистен, в дома ви има огромен брой скрити микроби. Когато чистите, обърнете специално внимание на тези места, в който се събират най-много микроби:

Клавиатурата на компютъра

Човек днес прекарва средно около 6,5 часа на ден на компютъра си. Едва ли тогава е изненада, че клавиатурата е рай за бактериите. Следи от прах, мазнина от пръстите, трохи, остатъци от кафе и какво ли още не се съхранява тук за дълго време. Трябва да се чисти редовно с антибактериални кърпички, със специален препарат за клавиатура. Добре е дори да сваляте клавишите за по-дълбоко почистване.

Кухненската гъба

Безспорно най-много микроби на единица площ се падат на кухненската гъба. Гъбите приютяват 362 различни вида бактерии. Само на 1 квадратен сантиметър гъба живеят 54 млрд. бактерии твърди проф. Маркус Егерт от университета във Фуртванген. Единственото, което можем да направим, е да сменяме често гъбите.

Мобилният телефон

Най-често използваната вещ от всеки е телефонът. По него винаги има следи от храна, червило, фон дьо тен, кремове, прах и какво ли не. Колко често го почистваме? И едва ли си мием ръцете винаги, преди да го ползваме. Почиствайте го редовно с антибактериални кърпички или медицински спирт.

Мивката

Вярвате или не, но когато специалисти от Училището по биология в Бристол тествали различни повърхности в банята за бактерии, открили, че най-замърсената повърхност е мивката, дори по-мръсна от тоалетната чиния. Подобно е състоянието на кухненската мивка. Имайки предвид, че се използва по-често и съдържа голямо количество нечисти прибори, със сигурност трябва да се дезинфекцира редовно.

Хитри съвети за почистване на дома

В съвременното забързано ежедневие нямаме много време за почистване на дома. Налага се да се обърнем към домашна помощница или да се на...

Калъфката за възглавница

Когато вечер си легнете уморени, последното нещо, за което се тревожите, е за броя на микробите под главата си. Но имайте предвид, че за 1 седмица калъфката събира около 3 милиона бактерии на квадратен инч (6,4 кв. см). Сменяйте калъфките минимум веднъж седмично.

Дистанционното за телевизора

Освен телефона, друга често използвана от нас вещ е дистанционното за телевизора. Между клавишите се събират всевъзможни бактерии, прах, остатъци от мазнина и храна. Почиствайте го редовно с кърпички или памучен тампон със спирт, използвайте и клечки за зъби. 

Дъска за рязане

Как да изчистим петната по печката с малки трикове

Кухнята е като визитна картичка на дома. Чистотата в нея е показател за това колко прилежни са обитателите на дома. Най-важният елемент...

Дъската за рязане е гостоприемен дом за всякакви микроорганизми и бактерии. Измивайте я всеки път след ползване с гореща вода и препарат за почистване. Редовно я чистете с оцет за дезинфекция.

Бутилка за вода

Не си мислете, че бутилката ви за вода няма нужда от почистване, тъй като съдържа само вода. Средно една бутилка за вода съдържа около 75 000 бактерии/на 1 л. Ако не се почиства редовно, броят на бактериите се увеличава до 2 млн/на 1 л само за един ден. Почиствайте редовно бутилката си за вода и по-често си купувайте нови.

Дръжките на вратите

Дръжките на вратите в дома са едни от най-често докосваните предмети. Едва ли всеки път, преди ди ги пипнете, си измивате грижливо ръцете. Тук се събира огромно количество микроби. Почиствайте ги редовно.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 26 април /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 26 април /валутен калкулатор/

Подреждането на детска стая не е лесно: не допускайте грешки

Как да се държим с мъж, който ни е наранил?

Плодове, които не трябва да ядете, ако искате да отслабнете

По какво може да се познае старият козунак

Какво задължително се яде на Лазаровден?

Как да проверим яйцата дали са пресни

Борба с времето: Как се променят зъбите с възрастта?

В коя държава официалният език е каталонски

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com